Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Merijärvi/86240
Vertaa

Pyhänkoski

86240·Merijärvi
12 × 7,9 km

Postinumeroalueella Pyhänkoski (86240), Merijärvi, asuu 208 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 840 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,6 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 9,1 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 6,7 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 98,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/3 (Merijärvi)Väkiluku: sija 2/3 (Merijärvi)
Väkiluku
208+6,7 %(5v)
Mediaanitulot
25 840 €+9,1 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,0 %+2,6 %(5v)
Omistusasunnot
90,6 %
Vuokra: 8,2 %
Lapsiperheet
21,2 %
Yksinasuvat
41,2 %
Työttömyysaste
6,0 %-5,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,8 %
65 vuotta täyttäneet: 26,9 %

Tunnusluvut

Alueen Pyhänkoski tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku208+6,7 %
Mediaanitulot25 840 €+9,1 %
Keski-ikä43,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut25,0 %+2,6 %
Työttömyysaste6,0 %-5,1 %
Omistusasunnot90,6 %-
Lapsiperheet21,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,6 %
Vuokra8,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,2 %
Yksinasuvat41,2 %
Muut taloudet37,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Pyhänkoski

Mitkä ovat alueen Pyhänkoski (86240) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 840 €. Muutos 5 vuodessa: +9,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pyhänkoski (86240) on?
208 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +6,7 %.
Millaista asuminen alueella Pyhänkoski on?
Kotitalouksista 90,6 % asuu omistusasunnossa ja 8,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,0 % pientaloissa.
Miten alue Pyhänkoski vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Merijärvi: 1 / 3. Korkeakoulutetut: 25,0 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·86220Merijärvi Keskus
  • ·86100Pyhäjoki Keskus (Pyhäjoki)
  • ·86160Pirttikoski (Pyhäjoki)
  • ·85200Alavieska Keskus (Alavieska)
  • ·86230Ylipää
  • ·86210Petäjäskoski (Oulainen)
  • ·85230Talus (Alavieska)
  • ·86110Parhalahti (Pyhäjoki)
  • ·92220Piehinki (Raahe)
  • ·92210Arkkukari (Raahe)
  • ·85210Kähtävä (Alavieska)
  • ·86170Yppäri (Pyhäjoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 245. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 029. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Merijärvi1. · 3 alueesta

Muut alueet: Merijärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Merijärvi
#AlueArvo
1.Merijärvi Keskus8622022 408 €+17,9 %
2.Ylipää8623020 171 €+17,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
31410Ylöpirtti

Somero

Mediaanitulot
25 841 €
Väkiluku
330
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
71740Tavinsalmi

Kuopio

Mediaanitulot
25 837 €
Väkiluku
94
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
27600Hinnerjoki

Eura

Mediaanitulot
25 844 €
Väkiluku
653
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
77380Kantala

Mikkeli

Mediaanitulot
25 836 €
Väkiluku
126
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Merijärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle