Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Punkalaidun/31810
Vertaa

Oriniemi

31810·Punkalaidun
12 × 11 km

Postinumeroalueella Oriniemi (31810), Punkalaidun, asuu 350 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 032 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 10,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 22,6 %. Alueen asunnoista 95,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/6 (Punkalaidun)Väkiluku: sija 2/6 (Punkalaidun)
Väkiluku
350-10,3 %(5v)
Mediaanitulot
24 032 €+22,6 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,1 %+0,8 %(5v)
Omistusasunnot
94,2 %
Vuokra: 4,7 %
Lapsiperheet
18,1 %
Yksinasuvat
42,1 %
Työttömyysaste
6,6 %+3,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,9 %
65 vuotta täyttäneet: 30,6 %

Tunnusluvut

Alueen Oriniemi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku350-10,3 %
Mediaanitulot24 032 €+22,6 %
Keski-ikä49,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut22,1 %+0,8 %
Työttömyysaste6,6 %+3,6 %
Omistusasunnot94,2 %-
Lapsiperheet18,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,2 %
Vuokra4,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,4 %
Pientalo95,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,1 %
Yksinasuvat42,1 %
Muut taloudet39,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Oriniemi

Mitkä ovat alueen Oriniemi (31810) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 032 €. Muutos 5 vuodessa: +22,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Oriniemi (31810) on?
350 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -10,3 %.
Millaista asuminen alueella Oriniemi on?
Kotitalouksista 94,2 % asuu omistusasunnossa ja 4,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,4 % on kerrostaloissa ja 95,9 % pientaloissa.
Miten alue Oriniemi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Punkalaidun: 2 / 6. Korkeakoulutetut: 22,1 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·38270Sammaljoki (Sastamala)
  • ·31850Koskioinen
  • ·31860Tursa (Urjala)
  • ·31830Halkivaha (Urjala)
  • ·31900Punkalaidun Keskus
  • ·31950Sadonmaa
  • ·37350Rämsöö (Vesilahti)
  • ·31960Orisuo (Loimaa)
  • ·38280Illo (Sastamala)
  • ·38140Kärppälä (Sastamala)
  • ·38220Stormi (Sastamala)
  • ·37380Krääkkiö (Vesilahti)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 879. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 645. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Punkalaidun2. · 6 alueesta

Muut alueet: Punkalaidun

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Punkalaidun
#AlueArvo
1.Koskioinen3185024 228 €+26,3 %
2.Vanttila3193023 718 €+24,8 %
3.Kanteenmaa3197022 571 €+17,8 %
4.Punkalaidun Keskus3190021 806 €+19,5 %
5.Sadonmaa3195021 048 €+27,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
66270Pirttikylä-Sorvari

Närpiö

Mediaanitulot
24 033 €
Väkiluku
748
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
90560Koskela-Oulu

Oulu

Mediaanitulot
24 031 €
Väkiluku
2 971
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
44610Kärnä

Viitasaari

Mediaanitulot
24 037 €
Väkiluku
135
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
66680Kaurajärvi

Vöyri

Mediaanitulot
24 027 €
Väkiluku
95
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Punkalaidun: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle