Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sastamala/38280
Vertaa

Illo

38280·Sastamala
10 × 9,1 km

Postinumeroalueella Illo (38280), Sastamala, asuu 398 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 680 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,8 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 19,6 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 3,8 prosenttiyksikköä. Väkiluku on pienentynyt 4,8 % viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 6/17 (Sastamala)Väkiluku: sija 13/17 (Sastamala)
Väkiluku
398-4,8 %(5v)
Mediaanitulot
25 680 €+19,6 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,8 %+3,8 %(5v)
Omistusasunnot
93,8 %
Vuokra: 3,9 %
Lapsiperheet
22,5 %
Yksinasuvat
32,6 %
Työttömyysaste
9,5 %+3,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,8 %
65 vuotta täyttäneet: 23,4 %

Tunnusluvut

Alueen Illo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku398-4,8 %
Mediaanitulot25 680 €+19,6 %
Keski-ikä46,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut21,8 %+3,8 %
Työttömyysaste9,5 %+3,4 %
Omistusasunnot93,8 %-
Lapsiperheet22,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,8 %
Vuokra3,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,5 %
Yksinasuvat32,6 %
Muut taloudet44,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Illo

Mitkä ovat alueen Illo (38280) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 680 €. Muutos 5 vuodessa: +19,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Illo (38280) on?
398 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,8 %.
Millaista asuminen alueella Illo on?
Kotitalouksista 93,8 % asuu omistusasunnossa ja 3,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,1 % pientaloissa.
Miten alue Illo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Sastamala: 6 / 17. Korkeakoulutetut: 21,8 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·31930Vanttila (Punkalaidun)
  • ·38250Roismala
  • ·31900Punkalaidun Keskus (Punkalaidun)
  • ·38200Vammala Keskus
  • ·32760Suttila (Huittinen)
  • ·38220Stormi
  • ·38270Sammaljoki
  • ·31970Kanteenmaa (Punkalaidun)
  • ·31810Oriniemi (Punkalaidun)
  • ·32770Huhtamo (Huittinen)
  • ·38210Vammala Asemanseutu
  • ·38140Kärppälä

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 294. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 554. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Sastamala6. · 17 alueesta

Muut alueet: Sastamala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Sastamala
#AlueArvo
1.Häijää3842028 608 €+20,7 %
2.Kutala3812028 256 €+24,3 %
3.Kärppälä3814027 756 €+21,8 %
4.Roismala3825026 747 €+19,2 %
5.Karkku3810026 603 €+21,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
32270Metsämaa-Murto

Loimaa

Mediaanitulot
25 679 €
Väkiluku
443
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
47810Selänpää

Kouvola

Mediaanitulot
25 681 €
Väkiluku
247
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
03620Polari

Karkkila

Mediaanitulot
25 677 €
Väkiluku
1 993
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
25190Inkere

Salo

Mediaanitulot
25 683 €
Väkiluku
924
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Sastamala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle