Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Tampere/33330
Vertaa

Myllypuro-Kalkku

33330·Tampere
3,9 × 4,7 km

Postinumeroalueella Myllypuro-Kalkku (33330), Tampere, asuu 3 181 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 150 €, asukkaiden keski-ikä on 40,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 50,4 % on yksinasuvia. Väkiluku on pienentynyt 5,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,4 %. Alueen asunnoista 72,5 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 25/36 (Tampere)Väkiluku: sija 26/36 (Tampere)
Väkiluku
3 181-5,2 %(5v)
Mediaanitulot
25 150 €+17,4 %(5v)
Keski-ikä
40,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,5 %+1,5 %(5v)
Omistusasunnot
46,0 %
Vuokra: 53,7 %
Lapsiperheet
22,6 %
Yksinasuvat
50,4 %
Työttömyysaste
16,3 %+1,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
13,8 %
65 vuotta täyttäneet: 16,4 %

Tunnusluvut

Alueen Myllypuro-Kalkku tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 181-5,2 %
Mediaanitulot25 150 €+17,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 002 €/m²+6,8 %
Keski-ikä40,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut27,5 %+1,5 %
Työttömyysaste16,3 %+1,9 %
Omistusasunnot46,0 %-
Lapsiperheet22,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 22 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus46,0 %
Vuokra53,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo72,5 %
Pientalo26,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,6 %
Yksinasuvat50,4 %
Muut taloudet27,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Myllypuro-Kalkku

Mitkä ovat alueen Myllypuro-Kalkku (33330) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 150 €. Muutos 5 vuodessa: +17,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Myllypuro-Kalkku (33330) on?
3 181 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Myllypuro-Kalkku (33330)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 002 €/m² (2025). Luku perustuu 22 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +6,8 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Myllypuro-Kalkku on?
Kotitalouksista 46,0 % asuu omistusasunnossa ja 53,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 72,5 % on kerrostaloissa ja 26,7 % pientaloissa.
Miten alue Myllypuro-Kalkku vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Tampere: 25 / 36. Korkeakoulutetut: 27,5 %, keski-ikä: 40,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·33340Haukiluoma-Ikuri
  • ·33430Vuorentausta (Ylöjärvi)
  • ·33300Rahola
  • ·37150Kankaantaka (Nokia)
  • ·33310Tesoma
  • ·33420Lamminpää
  • ·33470Ylöjärvi Keskus (Ylöjärvi)
  • ·37100Nokia Keskus (Nokia)
  • ·33400Luoteis-Tampere
  • ·33480Manninmäki-Haavisto (Ylöjärvi)
  • ·33980Pirkkala kk (Pirkkala)
  • ·33960Suuppa (Pirkkala)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 494. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet549. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Tampere25. · 36 alueesta

Muut alueet: Tampere

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Tampere
#AlueArvo
1.Tahmela3324031 609 €+20,6 %
2.Olkahinen-Tasanne3361031 041 €+17,8 %
3.Leinola-Vehmainen3373030 897 €+17,9 %
4.Kämmenteisko3424029 240 €+18,0 %
5.Vuores3387029 106 €+21,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
34710Vaskivesi

Virrat

Mediaanitulot
25 151 €
Väkiluku
309
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
68840Nederlappfors

Pedersören kunta

Mediaanitulot
25 151 €
Väkiluku
292
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
46900Inkeroinen

Kouvola

Mediaanitulot
25 152 €
Väkiluku
3 186
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
54100Joutseno Keskus

Lappeenranta

Mediaanitulot
25 148 €
Väkiluku
5 023
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Tampere|Muuttajalle

Tampereen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan

Tampereen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'Tampereen rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa. Tilastokeskuksen Paavo-aineisto.

7. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Tampere|Muuttajalle

Mihin muuttaa Tampereella? Postinumeroalueet vertailussa

Tampereen postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: tulotaso, väestönkasvu ja lapsiperheet. Top-listat ja linkit alueiden tarkempiin tietoihin.

29. toukokuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Tampere: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle