Tampere
Mihin muuttaa Tampereella? Postinumeroalueet vertailussa
Tampereen postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: tulotaso, väestönkasvu ja lapsiperheet. Top-listat ja linkit alueiden tarkempiin tietoihin.
- Tampere
- muuttaminen
- postinumero
- lapsiperheet
Tampereella on 36 postinumeroaluetta ja yhteensä 258 512 asukasta. Alueet eroavat toisistaan paljon: tulotaso, väestönkasvu ja perherakenne vaihtelevat merkittävästi postinumerosta toiseen.
Vertaamme Tampereen alueita kolmesta näkökulmasta: tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Jokainen näkökulma kertoo eri asioita siitä, millaista alueella on asua.
Korkeimmat mediaanitulot
Mediaanitulo kertoo alueen tyypillisen tulotason: puolet asukkaista ansaitsee enemmän, puolet vähemmän. Tampereella korkeimmat mediaanitulot löytyvät vakiintuneilta omakotitaloalueilta.
| # | Alue | Mediaanitulot | Muutos (5 v) | Väkiluku |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Tahmela(33240) | 31 609 € | 20,6 % | 1 635 |
| 2 | Olkahinen-Tasanne(33610) | 31 041 € | 17,8 % | 4 028 |
| 3 | Leinola-Vehmainen(33730) | 30 897 € | 17,9 % | 2 122 |
| 4 | Kämmenteisko(34240) | 29 240 € | 18,0 % | 1 554 |
| 5 | Vuores(33870) | 29 106 € | 21,0 % | 8 333 |
| 6 | Aitolahti(33680) | 28 545 € | 18,8 % | 1 650 |
| 7 | Länsi-Amuri(33230) | 28 216 € | 18,8 % | 6 164 |
| 8 | Messukylä(33700) | 28 109 € | 15,3 % | 1 891 |
| 9 | Atala-Linnainmaa(33580) | 28 076 € | 17,6 % | 15 635 |
| 10 | Koivistonkylä(33820) | 27 905 € | 18,9 % | 9 331 |
Nopeimmin kasvavat alueet
Väestönkasvu kertoo alueen vetovoimasta. Kasvavilla alueilla palvelut ja infrastruktuuri yleensä paranevat ja kysyntä asunnoista kasvaa.
| # | Alue | Kasvu (5 v) | Väkiluku | Mediaanitulot |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Pispala(33250) | +75,2 % | 4 156 | 24 201 € |
| 2 | Lapinniemi-Käpylä(33180) | +59,7 % | 4 300 | 27 626 € |
| 3 | Vuores(33870) | +52,1 % | 8 333 | 29 106 € |
| 4 | Lamminpää(33420) | +31,0 % | 2 671 | 26 534 € |
| 5 | Keskussairaala-alue-Kauppi(33520) | +29,0 % | 1 240 | 25 087 € |
| 6 | Kaleva(33540) | +23,0 % | 12 298 | 22 485 € |
| 7 | Luoteis-Tampere(33400) | +21,3 % | 11 551 | 26 021 € |
| 8 | Hervanta(33720) | +15,8 % | 29 518 | 20 252 € |
| 9 | Härmälä-Rantaperkiö(33900) | +15,6 % | 14 423 | 25 324 € |
| 10 | Itä-Amuri-Tammerkoski(33210) | +13,6 % | 6 610 | 25 785 € |
Eniten lapsiperheitä
Lapsiperheiden osuus kertoo alueen profiilista: korkea osuus viittaa usein rauhallisempiin asuinalueisiin, joissa on kouluja ja päiväkoteja lähellä.
| # | Alue | Lapsiperheiden osuus | Mediaanitulot | Väkiluku |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Olkahinen-Tasanne(33610) | 30,3 % | 31 041 € | 4 028 |
| 2 | Leinola-Vehmainen(33730) | 30,2 % | 30 897 € | 2 122 |
| 3 | Kämmenteisko(34240) | 29,4 % | 29 240 € | 1 554 |
| 4 | Vuores(33870) | 25,5 % | 29 106 € | 8 333 |
| 5 | Aitolahti(33680) | 25,0 % | 28 545 € | 1 650 |
| 6 | Messukylä(33700) | 24,8 % | 28 109 € | 1 891 |
| 7 | Haukiluoma-Ikuri(33340) | 23,9 % | 27 715 € | 5 670 |
| 8 | Atala-Linnainmaa(33580) | 23,9 % | 28 076 € | 15 635 |
| 9 | Koivistonkylä(33820) | 22,9 % | 27 905 € | 9 331 |
| 10 | Myllypuro-Kalkku(33330) | 22,6 % | 25 150 € | 3 181 |
Mitä listoista voi päätellä?
- Korkean tulotason alueet ja perhealueet menevät Tampereella osin päällekkäin. Omakotitalovaltaisilla alueilla sekä tulotaso että lapsiperheiden osuus ovat tyypillisesti korkeita.
- Nopeimmin kasvavat alueet voivat olla joko uudisrakennusalueita tai keskustan tiivistyviä kortteleita. Kasvu ei aina tarkoita samaa kuin korkeat tulot tai suuri lapsiperheiden osuus.
- Yksittäinen mittari ei kerro koko kuvaa. Muuttopäätökseen vaikuttavat myös palvelut, liikenneyhteydet, tulotaso ja viihtyvyys. Vertaa alueita tarkemmin aluesivuilla.
Selaa alueita tarkemmin
Jokaisella rivillä on linkki alueen sivulle, josta näet koulutuksen, asumisen, ikärakenteen ja muut tilastot. Voit myös selata kaikkia Tampereen postinumeroalueita, vertailla kahta aluetta tai katsoa tulokärkeä: Tampereen rikkaimmat asuinalueet.
Lähde
Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto): mediaanitulo, väestö ja perherakenne, 2024. Lisenssi CC BY 4.0. Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa vertailuihin.
Vertaa kahta aluetta
Tämän oppaan luvut perustuvat avoimeen dataan. Valitse kaksi sinua kiinnostavaa aluetta ja katso tulot, väestö, asuminen ja ikärakenne.
Aiheeseen liittyvät rankingit
Selaa alueita
Lue myös
Kaikki oppaat →Tampereen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan
Tampereen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'Tampereen rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa. Tilastokeskuksen Paavo-aineisto.
Porvoon parhaat asuinalueet 2026
Porvoon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.
Loviisan parhaat asuinalueet 2026
Loviisan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.
Tietolähde ja toimitus
Tämän oppaan luvut perustuvat Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon (postinumeroalueittainen avoin tieto), lisenssi CC BY 4.0. Tuotamme sisällön suoraan datasta emmekä esitä arvioita ilman lukuihin perustuvaa taustaa. Kerromme aina, miltä vuodelta luku on ja mitä se mittaa.