Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ylöjärvi/33480
Vertaa

Manninmäki-Haavisto

33480·Ylöjärvi
9,2 × 5,5 km

Postinumeroalueella Manninmäki-Haavisto (33480), Ylöjärvi, asuu 7 621 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 641 €, asukkaiden keski-ikä on 40,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 42,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 78,6 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 16,1 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 3,4 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 20,9 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/19 (Ylöjärvi)Väkiluku: sija 1/19 (Ylöjärvi)
Väkiluku
7 621+1,0 %(5v)
Mediaanitulot
29 641 €+16,1 %(5v)
Keski-ikä
40,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
42,5 %+3,4 %(5v)
Omistusasunnot
78,6 %
Vuokra: 21,1 %
Lapsiperheet
33,8 %
Yksinasuvat
29,3 %
Työttömyysaste
7,1 %+1,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,9 %
65 vuotta täyttäneet: 18,2 %

Tunnusluvut

Alueen Manninmäki-Haavisto tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku7 621+1,0 %
Mediaanitulot29 641 €+16,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 201 €/m²+4,6 %
Keski-ikä40,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut42,5 %+3,4 %
Työttömyysaste7,1 %+1,1 %
Omistusasunnot78,6 %-
Lapsiperheet33,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 70 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus78,6 %
Vuokra21,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo20,9 %
Pientalo78,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet33,8 %
Yksinasuvat29,3 %
Muut taloudet36,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Manninmäki-Haavisto

Mitkä ovat alueen Manninmäki-Haavisto (33480) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 641 €. Muutos 5 vuodessa: +16,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Manninmäki-Haavisto (33480) on?
7 621 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +1,0 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Manninmäki-Haavisto (33480)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 201 €/m² (2025). Luku perustuu 70 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +4,6 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Manninmäki-Haavisto on?
Kotitalouksista 78,6 % asuu omistusasunnossa ja 21,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 20,9 % on kerrostaloissa ja 78,6 % pientaloissa.
Miten alue Manninmäki-Haavisto vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ylöjärvi: 4 / 19. Korkeakoulutetut: 42,5 %, keski-ikä: 40,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·34130Ylinen
  • ·33430Vuorentausta
  • ·33470Ylöjärvi Keskus
  • ·33420Lamminpää (Tampere)
  • ·33450Siivikkala
  • ·33400Luoteis-Tampere (Tampere)
  • ·33340Haukiluoma-Ikuri (Tampere)
  • ·33310Tesoma (Tampere)
  • ·34140Mutala
  • ·33330Myllypuro-Kalkku (Tampere)
  • ·33300Rahola (Tampere)
  • ·33270Epilä (Tampere)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet341. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet184. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ylöjärvi4. · 19 alueesta

Muut alueet: Ylöjärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ylöjärvi
#AlueArvo
1.Julkujärvi3916031 647 €+16,7 %
2.Lakiala3411031 079 €+14,4 %
3.Siivikkala3345031 036 €+19,1 %
4.Vuorentausta3343028 968 €+16,7 %
5.Ylinen3413028 077 €+16,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
71745Haatala

Kuopio

Mediaanitulot
29 639 €
Väkiluku
43
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
64210Kalax

Närpiö

Mediaanitulot
29 638 €
Väkiluku
434
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
00360Pajamäki

Helsinki

Mediaanitulot
29 636 €
Väkiluku
1 873
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
95310Liedakkala

Keminmaa

Mediaanitulot
29 649 €
Väkiluku
414
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Ylöjärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle