Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Tampere/33340
Vertaa

Haukiluoma-Ikuri

33340·Tampere
2,4 × 2,2 km

Postinumeroalueella Haukiluoma-Ikuri (33340), Tampere, asuu 5 670 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 715 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 38,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 38,5 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 15,6 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 2,8 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 32,8 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 11/36 (Tampere)Väkiluku: sija 17/36 (Tampere)
Väkiluku
5 670+6,1 %(5v)
Mediaanitulot
27 715 €+15,6 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
38,9 %+2,8 %(5v)
Omistusasunnot
68,9 %
Vuokra: 30,8 %
Lapsiperheet
23,9 %
Yksinasuvat
38,5 %
Työttömyysaste
11,5 %+1,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,3 %
65 vuotta täyttäneet: 22,3 %

Tunnusluvut

Alueen Haukiluoma-Ikuri tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku5 670+6,1 %
Mediaanitulot27 715 €+15,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 358 €/m²+9,1 %
Keski-ikä43,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut38,9 %+2,8 %
Työttömyysaste11,5 %+1,9 %
Omistusasunnot68,9 %-
Lapsiperheet23,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 67 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus68,9 %
Vuokra30,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo32,8 %
Pientalo67,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,9 %
Yksinasuvat38,5 %
Muut taloudet37,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Haukiluoma-Ikuri

Mitkä ovat alueen Haukiluoma-Ikuri (33340) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 715 €. Muutos 5 vuodessa: +15,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Haukiluoma-Ikuri (33340) on?
5 670 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +6,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Haukiluoma-Ikuri (33340)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 358 €/m² (2025). Luku perustuu 67 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +9,1 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Haukiluoma-Ikuri on?
Kotitalouksista 68,9 % asuu omistusasunnossa ja 30,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 32,8 % on kerrostaloissa ja 67,0 % pientaloissa.
Miten alue Haukiluoma-Ikuri vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Tampere: 11 / 36. Korkeakoulutetut: 38,9 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·33330Myllypuro-Kalkku
  • ·33430Vuorentausta (Ylöjärvi)
  • ·33300Rahola
  • ·33310Tesoma
  • ·33420Lamminpää
  • ·33470Ylöjärvi Keskus (Ylöjärvi)
  • ·37150Kankaantaka (Nokia)
  • ·33400Luoteis-Tampere
  • ·33480Manninmäki-Haavisto (Ylöjärvi)
  • ·33270Epilä
  • ·37100Nokia Keskus (Nokia)
  • ·33450Siivikkala (Ylöjärvi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet720. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet307. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Tampere11. · 36 alueesta

Muut alueet: Tampere

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Tampere
#AlueArvo
1.Tahmela3324031 609 €+20,6 %
2.Olkahinen-Tasanne3361031 041 €+17,8 %
3.Leinola-Vehmainen3373030 897 €+17,9 %
4.Kämmenteisko3424029 240 €+18,0 %
5.Vuores3387029 106 €+21,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
00920Myllypuro

Helsinki

Mediaanitulot
27 715 €
Väkiluku
13 535
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
21600Parainen Keskus

Parainen

Mediaanitulot
27 723 €
Väkiluku
10 393
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
68550Öja

Kokkola

Mediaanitulot
27 727 €
Väkiluku
718
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
14980Kuohijoki

Pälkäne

Mediaanitulot
27 703 €
Väkiluku
36
Keski-ikä
65,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Tampere|Muuttajalle

Tampereen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan

Tampereen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'Tampereen rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa. Tilastokeskuksen Paavo-aineisto.

7. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Tampere|Muuttajalle

Mihin muuttaa Tampereella? Postinumeroalueet vertailussa

Tampereen postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: tulotaso, väestönkasvu ja lapsiperheet. Top-listat ja linkit alueiden tarkempiin tietoihin.

29. toukokuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Tampere: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle