Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Tampere/33900
Vertaa

Härmälä-Rantaperkiö

33900·Tampere
2,9 × 4,5 km

Postinumeroalueella Härmälä-Rantaperkiö (33900), Tampere, asuu 14 423 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 324 €, asukkaiden keski-ikä on 40,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 40,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 58,9 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,4 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 2,4 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 90,5 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 22/36 (Tampere)Väkiluku: sija 5/36 (Tampere)
Väkiluku
14 423+15,6 %(5v)
Mediaanitulot
25 324 €+18,4 %(5v)
Keski-ikä
40,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
40,5 %+2,4 %(5v)
Omistusasunnot
31,2 %
Vuokra: 68,3 %
Lapsiperheet
12,5 %
Yksinasuvat
58,9 %
Työttömyysaste
14,0 %+2,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
26,0 %
65 vuotta täyttäneet: 17,0 %

Tunnusluvut

Alueen Härmälä-Rantaperkiö tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku14 423+15,6 %
Mediaanitulot25 324 €+18,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)3 404 €/m²+5,0 %
Keski-ikä40,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut40,5 %+2,4 %
Työttömyysaste14,0 %+2,4 %
Omistusasunnot31,2 %-
Lapsiperheet12,5 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 192 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus31,2 %
Vuokra68,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo90,5 %
Pientalo8,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,5 %
Yksinasuvat58,9 %
Muut taloudet28,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Härmälä-Rantaperkiö

Mitkä ovat alueen Härmälä-Rantaperkiö (33900) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 324 €. Muutos 5 vuodessa: +18,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Härmälä-Rantaperkiö (33900) on?
14 423 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +15,6 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Härmälä-Rantaperkiö (33900)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 3 404 €/m² (2025). Luku perustuu 192 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +5,0 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Härmälä-Rantaperkiö on?
Kotitalouksista 31,2 % asuu omistusasunnossa ja 68,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 90,5 % on kerrostaloissa ja 8,4 % pientaloissa.
Miten alue Härmälä-Rantaperkiö vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Tampere: 22 / 36. Korkeakoulutetut: 40,5 %, keski-ikä: 40,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·33200Tampere Keskus Läntinen
  • ·33230Länsi-Amuri
  • ·33920Toivio (Pirkkala)
  • ·33850Multisilta
  • ·33210Itä-Amuri-Tammerkoski
  • ·33240Tahmela
  • ·33840Peltolammi
  • ·33100Tampere Keskus
  • ·33950Killo (Pirkkala)
  • ·33250Pispala
  • ·33880Höytämö (Lempäälä)
  • ·33800Nekala

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 433. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet31. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Tampere22. · 36 alueesta

Muut alueet: Tampere

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Tampere
#AlueArvo
1.Tahmela3324031 609 €+20,6 %
2.Olkahinen-Tasanne3361031 041 €+17,8 %
3.Leinola-Vehmainen3373030 897 €+17,9 %
4.Kämmenteisko3424029 240 €+18,0 %
5.Vuores3387029 106 €+21,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
46800Myllykoski

Kouvola

Mediaanitulot
25 324 €
Väkiluku
4 259
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
79660Kerisalo

Joroinen

Mediaanitulot
25 326 €
Väkiluku
156
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
50170Peitsari

Mikkeli

Mediaanitulot
25 327 €
Väkiluku
5 589
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
74940Remeskylä-Tihilänkangas

Kiuruvesi

Mediaanitulot
25 321 €
Väkiluku
126
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Tampere|Muuttajalle

Tampereen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan

Tampereen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'Tampereen rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa. Tilastokeskuksen Paavo-aineisto.

7. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Tampere|Muuttajalle

Mihin muuttaa Tampereella? Postinumeroalueet vertailussa

Tampereen postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: tulotaso, väestönkasvu ja lapsiperheet. Top-listat ja linkit alueiden tarkempiin tietoihin.

29. toukokuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Tampere: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle