Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joroinen/79660
Vertaa

Kerisalo

79660·Joroinen
7,2 × 7,7 km

Postinumeroalueella Kerisalo (79660), Joroinen, asuu 156 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 326 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 3,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 23,7 %. Alueen asunnoista 96,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/9 (Joroinen)Väkiluku: sija 7/9 (Joroinen)
Väkiluku
156-3,1 %(5v)
Mediaanitulot
25 326 €+23,7 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,6 %+4,7 %(5v)
Omistusasunnot
95,8 %
Vuokra: 2,8 %
Lapsiperheet
19,7 %
Yksinasuvat
28,2 %
Työttömyysaste
9,9 %+0,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,0 %
65 vuotta täyttäneet: 33,3 %

Tunnusluvut

Alueen Kerisalo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku156-3,1 %
Mediaanitulot25 326 €+23,7 %
Keski-ikä49,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut24,6 %+4,7 %
Työttömyysaste9,9 %+0,9 %
Omistusasunnot95,8 %-
Lapsiperheet19,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,8 %
Vuokra2,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,7 %
Yksinasuvat28,2 %
Muut taloudet52,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Kerisalo

Mitkä ovat alueen Kerisalo (79660) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 326 €. Muutos 5 vuodessa: +23,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kerisalo (79660) on?
156 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,1 %.
Millaista asuminen alueella Kerisalo on?
Kotitalouksista 95,8 % asuu omistusasunnossa ja 2,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,6 % pientaloissa.
Miten alue Kerisalo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joroinen: 3 / 9. Korkeakoulutetut: 24,6 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·58920Kolkontaipale (Rantasalmi)
  • ·79600Joroinen Keskus
  • ·58940Tuusmäki (Rantasalmi)
  • ·78880Kuvansi
  • ·79690Kaitainen
  • ·51930Paatela (Juva)
  • ·78710Akonlahti (Varkaus)
  • ·78500Pitkälänniemi-Könönpelto (Varkaus)
  • ·51900Juva Keskus (Juva)
  • ·78610Kurola (Varkaus)
  • ·78250Päiviönsaari (Varkaus)
  • ·51940Härkälä (Juva)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 432. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 236. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joroinen3. · 9 alueesta

Muut alueet: Joroinen

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joroinen
#AlueArvo
1.Kuvansi7888026 855 €+18,1 %
2.Lahnalahti7968026 732 €+42,9 %
3.Kolma7963025 160 €+10,3 %
4.Huutokoski7962024 572 €+16,6 %
5.Maavesi7746024 461 €+18,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
50170Peitsari

Mikkeli

Mediaanitulot
25 327 €
Väkiluku
5 589
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
33900Härmälä-Rantaperkiö

Tampere

Mediaanitulot
25 324 €
Väkiluku
14 423
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
46800Myllykoski

Kouvola

Mediaanitulot
25 324 €
Väkiluku
4 259
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
74940Remeskylä-Tihilänkangas

Kiuruvesi

Mediaanitulot
25 321 €
Väkiluku
126
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Joroinen: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle