Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mänttä-Vilppula/35820
Vertaa

Asemakulma-Mustalahti

35820·Mänttä-Vilppula
18 × 23 km

Postinumeroalueella Asemakulma-Mustalahti (35820), Mänttä-Vilppula, asuu 1 897 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 871 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 84,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 15,7 %. Alueen asunnoista 25,9 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/7 (Mänttä-Vilppula)Väkiluku: sija 3/7 (Mänttä-Vilppula)
Väkiluku
1 897-6,1 %(5v)
Mediaanitulot
25 871 €+15,7 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,1 %+0,5 %(5v)
Omistusasunnot
84,0 %
Vuokra: 14,9 %
Lapsiperheet
17,4 %
Yksinasuvat
43,7 %
Työttömyysaste
10,7 %+0,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,1 %
65 vuotta täyttäneet: 31,6 %

Tunnusluvut

Alueen Asemakulma-Mustalahti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 897-6,1 %
Mediaanitulot25 871 €+15,7 %
Keski-ikä49,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut22,1 %+0,5 %
Työttömyysaste10,7 %+0,8 %
Omistusasunnot84,0 %-
Lapsiperheet17,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus84,0 %
Vuokra14,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo25,9 %
Pientalo71,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,4 %
Yksinasuvat43,7 %
Muut taloudet38,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Asemakulma-Mustalahti

Mitkä ovat alueen Asemakulma-Mustalahti (35820) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 871 €. Muutos 5 vuodessa: +15,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Asemakulma-Mustalahti (35820) on?
1 897 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,1 %.
Millaista asuminen alueella Asemakulma-Mustalahti on?
Kotitalouksista 84,0 % asuu omistusasunnossa ja 14,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 25,9 % on kerrostaloissa ja 71,9 % pientaloissa.
Miten alue Asemakulma-Mustalahti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mänttä-Vilppula: 1 / 7. Korkeakoulutetut: 22,1 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·42560Pohjoisjärvi (Keuruu)
  • ·35630Suinula-Valkamanperä (Jämsä)
  • ·35610Pihlaisto (Jämsä)
  • ·35800Mänttä
  • ·35600Halli (Jämsä)
  • ·35990Kolho
  • ·35530Lyly (Juupajoki)
  • ·35700Vilppula Keskus
  • ·35420Talviainen (Orivesi)
  • ·35540Juupajoki (Juupajoki)
  • ·35400Länkipohja (Jämsä)
  • ·42700Keuruu Keskus (Keuruu)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 232. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet783. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mänttä-Vilppula1. · 7 alueesta

Muut alueet: Mänttä-Vilppula

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mänttä-Vilppula
#AlueArvo
1.Vilppula Keskus3570023 422 €+15,4 %
2.Mänttä3580023 198 €+16,0 %
3.Pohjaslahti4285022 348 €+22,8 %
4.Kolho3599022 071 €+21,8 %
5.Ylä-Kolkki4283020 880 €+2,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
21890Haveri

Pöytyä

Mediaanitulot
25 877 €
Väkiluku
228
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
66970Hirvlax

Uusikaarlepyy

Mediaanitulot
25 864 €
Väkiluku
404
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
33560Takahuhti

Tampere

Mediaanitulot
25 881 €
Väkiluku
11 038
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
56210Virmutjoki

Ruokolahti

Mediaanitulot
25 859 €
Väkiluku
360
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Mänttä-Vilppula: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle