Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mänttä-Vilppula/42850
Vertaa

Pohjaslahti

42850·Mänttä-Vilppula
13 × 13 km

Postinumeroalueella Pohjaslahti (42850), Mänttä-Vilppula, asuu 119 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 348 €, asukkaiden keski-ikä on 60,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 36,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 22,8 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 7,4 prosenttiyksikköä. Väkiluku on pienentynyt 7,0 % viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 4/7 (Mänttä-Vilppula)Väkiluku: sija 6/7 (Mänttä-Vilppula)
Väkiluku
119-7,0 %(5v)
Mediaanitulot
22 348 €+22,8 %(5v)
Keski-ikä
60,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
36,7 %+7,4 %(5v)
Omistusasunnot
91,3 %
Vuokra: 5,8 %
Lapsiperheet
8,7 %
Yksinasuvat
46,4 %
Työttömyysaste
7,0 %-3,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
3,4 %
65 vuotta täyttäneet: 47,1 %

Tunnusluvut

Alueen Pohjaslahti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku119-7,0 %
Mediaanitulot22 348 €+22,8 %
Keski-ikä60,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut36,7 %+7,4 %
Työttömyysaste7,0 %-3,9 %
Omistusasunnot91,3 %-
Lapsiperheet8,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,3 %
Vuokra5,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo7,1 %
Pientalo90,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet8,7 %
Yksinasuvat46,4 %
Muut taloudet44,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Pohjaslahti

Mitkä ovat alueen Pohjaslahti (42850) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 348 €. Muutos 5 vuodessa: +22,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pohjaslahti (42850) on?
119 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,0 %.
Millaista asuminen alueella Pohjaslahti on?
Kotitalouksista 91,3 % asuu omistusasunnossa ja 5,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 7,1 % on kerrostaloissa ja 90,2 % pientaloissa.
Miten alue Pohjaslahti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mänttä-Vilppula: 4 / 7. Korkeakoulutetut: 36,7 %, keski-ikä: 60,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·42840Kolkki
  • ·34640Mustajärvi (Ruovesi)
  • ·42830Ylä-Kolkki
  • ·42870Kotala (Virrat)
  • ·42930Katajamäki (Keuruu)
  • ·34870Visuvesi (Ruovesi)
  • ·34600Ruovesi Keskus-Nenonen (Ruovesi)
  • ·42820Riiho (Keuruu)
  • ·35740Ylä-Vääri (Ruovesi)
  • ·63780Alastaipale (Ähtäri)
  • ·35750Väärinmaja (Ruovesi)
  • ·34450Jäminkipohja (Ruovesi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 406. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 440. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mänttä-Vilppula4. · 7 alueesta

Muut alueet: Mänttä-Vilppula

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mänttä-Vilppula
#AlueArvo
1.Asemakulma-Mustalahti3582025 871 €+15,7 %
2.Vilppula Keskus3570023 422 €+15,4 %
3.Mänttä3580023 198 €+16,0 %
4.Kolho3599022 071 €+21,8 %
5.Ylä-Kolkki4283020 880 €+2,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
83400Viinijärvi

Liperi

Mediaanitulot
22 348 €
Väkiluku
1 318
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
58900Rantasalmi Keskus

Rantasalmi

Mediaanitulot
22 350 €
Väkiluku
2 110
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
59800Kesälahti Keskus

Kitee

Mediaanitulot
22 344 €
Väkiluku
1 390
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
62600Lappajärvi Keskus

Lappajärvi

Mediaanitulot
22 353 €
Väkiluku
1 664
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Mänttä-Vilppula: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle