Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mänttä-Vilppula/35700
Vertaa

Vilppula Keskus

35700·Mänttä-Vilppula
26 × 26 km

Postinumeroalueella Vilppula Keskus (35700), Mänttä-Vilppula, asuu 2 870 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 422 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 73,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 15,4 %. Alueen asunnoista 74,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/7 (Mänttä-Vilppula)Väkiluku: sija 2/7 (Mänttä-Vilppula)
Väkiluku
2 870-5,8 %(5v)
Mediaanitulot
23 422 €+15,4 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,4 %+1,4 %(5v)
Omistusasunnot
73,9 %
Vuokra: 24,4 %
Lapsiperheet
14,6 %
Yksinasuvat
48,0 %
Työttömyysaste
11,2 %+2,7 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,8 %
65 vuotta täyttäneet: 36,6 %

Tunnusluvut

Alueen Vilppula Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 870-5,8 %
Mediaanitulot23 422 €+15,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)782 €/m²-4,0 %
Keski-ikä52,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut21,4 %+1,4 %
Työttömyysaste11,2 %+2,7 %
Omistusasunnot73,9 %-
Lapsiperheet14,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2022, 11 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus73,9 %
Vuokra24,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo22,2 %
Pientalo74,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,6 %
Yksinasuvat48,0 %
Muut taloudet37,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Vilppula Keskus

Mitkä ovat alueen Vilppula Keskus (35700) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 422 €. Muutos 5 vuodessa: +15,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vilppula Keskus (35700) on?
2 870 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,8 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Vilppula Keskus (35700)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 782 €/m² (2022). Luku perustuu 11 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -4,0 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Vilppula Keskus on?
Kotitalouksista 73,9 % asuu omistusasunnossa ja 24,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 22,2 % on kerrostaloissa ja 74,1 % pientaloissa.
Miten alue Vilppula Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mänttä-Vilppula: 2 / 7. Korkeakoulutetut: 21,4 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·35800Mänttä
  • ·35530Lyly (Juupajoki)
  • ·35990Kolho
  • ·35740Ylä-Vääri (Ruovesi)
  • ·35520Pirttikangas (Juupajoki)
  • ·35500Korkeakoski (Juupajoki)
  • ·42820Riiho (Keuruu)
  • ·35750Väärinmaja (Ruovesi)
  • ·35540Juupajoki (Juupajoki)
  • ·42800Haapamäki (Keuruu)
  • ·35610Pihlaisto (Jämsä)
  • ·35550Salokunta (Juupajoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 096. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet595. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mänttä-Vilppula2. · 7 alueesta

Muut alueet: Mänttä-Vilppula

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mänttä-Vilppula
#AlueArvo
1.Asemakulma-Mustalahti3582025 871 €+15,7 %
2.Mänttä3580023 198 €+16,0 %
3.Pohjaslahti4285022 348 €+22,8 %
4.Kolho3599022 071 €+21,8 %
5.Ylä-Kolkki4283020 880 €+2,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
38920Vatajankoski

Kankaanpää

Mediaanitulot
23 420 €
Väkiluku
181
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
15520Saksala

Lahti

Mediaanitulot
23 426 €
Väkiluku
2 062
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
56440Pohja-Lankila

Ruokolahti

Mediaanitulot
23 430 €
Väkiluku
188
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
62175Ylikylä-Mäenpää

Lapua

Mediaanitulot
23 413 €
Väkiluku
108
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Mänttä-Vilppula: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle