Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pyhtää/49210
Vertaa

Huutjärvi

49210·Pyhtää
1,7 × 2,0 km

Postinumeroalueella Huutjärvi (49210), Pyhtää, asuu 974 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 802 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 33,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 85,1 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,0 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 89,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/6 (Pyhtää)Väkiluku: sija 2/6 (Pyhtää)
Väkiluku
974+0,7 %(5v)
Mediaanitulot
27 802 €+18,0 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
33,7 %-0,6 %(5v)
Omistusasunnot
85,1 %
Vuokra: 14,0 %
Lapsiperheet
19,9 %
Yksinasuvat
38,6 %
Työttömyysaste
9,1 %+1,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,1 %
65 vuotta täyttäneet: 32,8 %

Tunnusluvut

Alueen Huutjärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku974+0,7 %
Mediaanitulot27 802 €+18,0 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 025 €/m²-18,1 %
Keski-ikä49,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut33,7 %-0,6 %
Työttömyysaste9,1 %+1,8 %
Omistusasunnot85,1 %-
Lapsiperheet19,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 7 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus85,1 %
Vuokra14,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo9,8 %
Pientalo89,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,9 %
Yksinasuvat38,6 %
Muut taloudet41,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Huutjärvi

Mitkä ovat alueen Huutjärvi (49210) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 802 €. Muutos 5 vuodessa: +18,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Huutjärvi (49210) on?
974 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +0,7 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Huutjärvi (49210)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 025 €/m² (2025). Luku perustuu 7 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -18,1 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Huutjärvi on?
Kotitalouksista 85,1 % asuu omistusasunnossa ja 14,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 9,8 % on kerrostaloissa ja 89,6 % pientaloissa.
Miten alue Huutjärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pyhtää: 2 / 6. Korkeakoulutetut: 33,7 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·49200Heinlahti
  • ·49220Siltakylä
  • ·48300Ruonala (Kotka)
  • ·49240Purolanlahti
  • ·48410Kaukola (Kotka)
  • ·48350Karhuvuori (Kotka)
  • ·48400Sutela (Kotka)
  • ·48750Nikeli (Kotka)
  • ·48710Koivula (Kotka)
  • ·46930Huruksela (Kotka)
  • ·48700Kyminlinna (Kotka)
  • ·48230Korela-Jylppy (Kotka)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet698. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 104. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pyhtää2. · 6 alueesta

Muut alueet: Pyhtää

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pyhtää
#AlueArvo
1.Heinlahti4920031 778 €+17,5 %
2.Siltakylä4922027 470 €+16,5 %
3.Purolanlahti4924025 394 €+10,8 %
4.Vastila4929025 082 €+12,9 %
5.Pyhtää kk4927023 846 €+20,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
01710Pähkinärinne

Vantaa

Mediaanitulot
27 804 €
Väkiluku
5 524
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
79140Kotalahti

Leppävirta

Mediaanitulot
27 806 €
Väkiluku
310
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
53500Parkkarila-Harapainen-Reijola

Lappeenranta

Mediaanitulot
27 797 €
Väkiluku
4 863
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
97170Jaatila

Rovaniemi

Mediaanitulot
27 794 €
Väkiluku
146
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kotka|Muuttajalle

Kotkan parhaat asuinalueet 2026

Kotkan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

9. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pyhtää: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle