Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pyhtää/49290
Vertaa

Vastila

49290·Pyhtää
13 × 11 km

Postinumeroalueella Vastila (49290), Pyhtää, asuu 342 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 082 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 12,1 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 7,5 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 96,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/6 (Pyhtää)Väkiluku: sija 5/6 (Pyhtää)
Väkiluku
342-12,1 %(5v)
Mediaanitulot
25 082 €+12,9 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,7 %+2,0 %(5v)
Omistusasunnot
93,0 %
Vuokra: 4,7 %
Lapsiperheet
14,5 %
Yksinasuvat
33,7 %
Työttömyysaste
18,3 %+7,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,6 %
65 vuotta täyttäneet: 29,5 %

Tunnusluvut

Alueen Vastila tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku342-12,1 %
Mediaanitulot25 082 €+12,9 %
Keski-ikä51,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut24,7 %+2,0 %
Työttömyysaste18,3 %+7,5 %
Omistusasunnot93,0 %-
Lapsiperheet14,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,0 %
Vuokra4,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,7 %
Pientalo96,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,5 %
Yksinasuvat33,7 %
Muut taloudet51,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Vastila

Mitkä ovat alueen Vastila (49290) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 082 €. Muutos 5 vuodessa: +12,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vastila (49290) on?
342 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -12,1 %.
Millaista asuminen alueella Vastila on?
Kotitalouksista 93,0 % asuu omistusasunnossa ja 4,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,7 % on kerrostaloissa ja 96,1 % pientaloissa.
Miten alue Vastila vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pyhtää: 5 / 6. Korkeakoulutetut: 24,7 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·46950Ahvio (Kouvola)
  • ·46960Muhniemi (Kouvola)
  • ·49220Siltakylä
  • ·47150Raussila (Kouvola)
  • ·46930Huruksela (Kotka)
  • ·49270Pyhtää kk
  • ·46910Anjala (Kouvola)
  • ·49240Purolanlahti
  • ·49200Heinlahti
  • ·49210Huutjärvi
  • ·47110Löytty (Kouvola)
  • ·07980Kuninkaankylä (Loviisa)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 521. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 662. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pyhtää5. · 6 alueesta

Muut alueet: Pyhtää

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pyhtää
#AlueArvo
1.Heinlahti4920031 778 €+17,5 %
2.Huutjärvi4921027 802 €+18,0 %
3.Siltakylä4922027 470 €+16,5 %
4.Purolanlahti4924025 394 €+10,8 %
5.Pyhtää kk4927023 846 €+20,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
51260Tahkomäki

Kangasniemi

Mediaanitulot
25 083 €
Väkiluku
145
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
33710Kaukajärvi

Tampere

Mediaanitulot
25 080 €
Väkiluku
19 097
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
69980Möttönen

Perho

Mediaanitulot
25 086 €
Väkiluku
881
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
33520Keskussairaala-alue-Kauppi

Tampere

Mediaanitulot
25 087 €
Väkiluku
1 240
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kotka|Muuttajalle

Kotkan parhaat asuinalueet 2026

Kotkan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

9. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pyhtää: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle