Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vantaa/01710
Vertaa

Pähkinärinne

01710·Vantaa
1,6 × 1,4 km

Postinumeroalueella Pähkinärinne (01710), Vantaa, asuu 5 524 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 804 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 36,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 53,2 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 14,2 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 86,6 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 24/36 (Vantaa)Väkiluku: sija 17/36 (Vantaa)
Väkiluku
5 524+10,9 %(5v)
Mediaanitulot
27 804 €+14,2 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
36,3 %+1,5 %(5v)
Omistusasunnot
54,6 %
Vuokra: 45,2 %
Lapsiperheet
19,8 %
Yksinasuvat
53,2 %
Työttömyysaste
14,2 %+3,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
12,5 %
65 vuotta täyttäneet: 19,5 %

Tunnusluvut

Alueen Pähkinärinne tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku5 524+10,9 %
Mediaanitulot27 804 €+14,2 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 521 €/m²-3,0 %
Keski-ikä42,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut36,3 %+1,5 %
Työttömyysaste14,2 %+3,9 %
Omistusasunnot54,6 %-
Lapsiperheet19,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 85 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus54,6 %
Vuokra45,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo86,6 %
Pientalo13,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,8 %
Yksinasuvat53,2 %
Muut taloudet27,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Pähkinärinne

Mitkä ovat alueen Pähkinärinne (01710) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 804 €. Muutos 5 vuodessa: +14,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pähkinärinne (01710) on?
5 524 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +10,9 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Pähkinärinne (01710)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 521 €/m² (2025). Luku perustuu 85 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -3,0 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Pähkinärinne on?
Kotitalouksista 54,6 % asuu omistusasunnossa ja 45,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 86,6 % on kerrostaloissa ja 13,4 % pientaloissa.
Miten alue Pähkinärinne vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vantaa: 24 / 36. Korkeakoulutetut: 36,3 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·01660Varisto
  • ·01630Hämeenkylä
  • ·01640Hämevaara
  • ·02660Lintuvaara (Espoo)
  • ·01650Vapaala
  • ·01720Petikko
  • ·02680Uusmäki (Espoo)
  • ·02620Karakallio (Espoo)
  • ·01680Askisto
  • ·02730Jupperi (Espoo)
  • ·02610Kilo (Espoo)
  • ·02650Pohjois-Leppävaara (Espoo)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet697. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet318. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vantaa24. · 36 alueesta

Muut alueet: Vantaa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vantaa
#AlueArvo
1.Ylästö0169037 792 €+16,6 %
2.Nikinmäki0149034 171 €+13,4 %
3.Hämeenkylä0163034 137 €+15,8 %
4.Vantaanlaakso0167033 804 €+17,2 %
5.Kuusikko-Hakkila0138032 983 €+15,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
49210Huutjärvi

Pyhtää

Mediaanitulot
27 802 €
Väkiluku
974
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
79140Kotalahti

Leppävirta

Mediaanitulot
27 806 €
Väkiluku
310
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
12400Tervakoski

Janakkala

Mediaanitulot
27 811 €
Väkiluku
4 277
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
53500Parkkarila-Harapainen-Reijola

Lappeenranta

Mediaanitulot
27 797 €
Väkiluku
4 863
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Vantaa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle