Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mikkeli/50670
Vertaa

Otava

50670·Mikkeli
13 × 19 km

Postinumeroalueella Otava (50670), Mikkeli, asuu 1 695 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 012 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 26,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 75,6 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 13,7 %. Alueen asunnoista 88,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 23/41 (Mikkeli)Väkiluku: sija 9/41 (Mikkeli)
Väkiluku
1 695-5,7 %(5v)
Mediaanitulot
25 012 €+13,7 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
26,0 %+0,3 %(5v)
Omistusasunnot
75,6 %
Vuokra: 22,9 %
Lapsiperheet
22,3 %
Yksinasuvat
40,7 %
Työttömyysaste
12,2 %+1,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,6 %
65 vuotta täyttäneet: 26,4 %

Tunnusluvut

Alueen Otava tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 695-5,7 %
Mediaanitulot25 012 €+13,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)901 €/m²-35,5 %
Keski-ikä45,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut26,0 %+0,3 %
Työttömyysaste12,2 %+1,9 %
Omistusasunnot75,6 %-
Lapsiperheet22,3 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2022, 8 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus75,6 %
Vuokra22,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo8,8 %
Pientalo88,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,3 %
Yksinasuvat40,7 %
Muut taloudet37,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Otava

Mitkä ovat alueen Otava (50670) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 012 €. Muutos 5 vuodessa: +13,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Otava (50670) on?
1 695 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,7 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Otava (50670)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 901 €/m² (2022). Luku perustuu 8 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -35,5 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Otava on?
Kotitalouksista 75,6 % asuu omistusasunnossa ja 22,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 8,8 % on kerrostaloissa ja 88,6 % pientaloissa.
Miten alue Otava vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mikkeli: 23 / 41. Korkeakoulutetut: 26,0 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·50600Karikko
  • ·52520Syväsmäki (Hirvensalmi)
  • ·50770Korpikoski
  • ·52510Hietanen (Hirvensalmi)
  • ·50200Kovala
  • ·50700Syysjärvi
  • ·50150Tusku
  • ·50120Siekkilä
  • ·51420Harjumaa-Pajulankylä
  • ·50130Nuijamies
  • ·52320Vitsiälä
  • ·52760Mynttilä (Mäntyharju)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 537. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet842. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mikkeli23. · 41 alueesta

Muut alueet: Mikkeli

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mikkeli
#AlueArvo
1.Syysjärvi5070031 387 €+23,1 %
2.Visulahti5018029 786 €+18,5 %
3.Rahula5172029 433 €+17,0 %
4.Annilanselkä5080029 287 €+16,3 %
5.Karikko5060028 789 €+17,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
14840Sairiala

Hämeenlinna

Mediaanitulot
25 014 €
Väkiluku
188
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
10380Kaunislahti

Raasepori

Mediaanitulot
25 017 €
Väkiluku
115
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
37240Linnavuori

Nokia

Mediaanitulot
25 018 €
Väkiluku
690
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
19630Kalhonkylä

Hartola

Mediaanitulot
25 002 €
Väkiluku
72
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Mikkeli: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle