Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mikkeli/52420
Vertaa

Pellosniemi

52420·Mikkeli
33 × 17 km

Postinumeroalueella Pellosniemi (52420), Mikkeli, asuu 516 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 783 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 54,6 % on yksinasuvia. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 2,7 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Asunnoista 53,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 31/41 (Mikkeli)Väkiluku: sija 19/41 (Mikkeli)
Väkiluku
516-10,7 %(5v)
Mediaanitulot
22 783 €+23,8 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,8 %+2,7 %(5v)
Omistusasunnot
68,6 %
Vuokra: 29,7 %
Lapsiperheet
8,5 %
Yksinasuvat
54,6 %
Työttömyysaste
16,7 %-5,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,6 %
65 vuotta täyttäneet: 36,8 %

Tunnusluvut

Alueen Pellosniemi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku516-10,7 %
Mediaanitulot22 783 €+23,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)591 €/m²-
Keski-ikä54,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut18,8 %+2,7 %
Työttömyysaste16,7 %-5,9 %
Omistusasunnot68,6 %-
Lapsiperheet8,5 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2018, 6 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus68,6 %
Vuokra29,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo44,7 %
Pientalo53,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet8,5 %
Yksinasuvat54,6 %
Muut taloudet36,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Pellosniemi

Mitkä ovat alueen Pellosniemi (52420) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 783 €. Muutos 5 vuodessa: +23,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pellosniemi (52420) on?
516 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -10,7 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Pellosniemi (52420)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 591 €/m² (2018). Luku perustuu 6 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Pellosniemi on?
Kotitalouksista 68,6 % asuu omistusasunnossa ja 29,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 44,7 % on kerrostaloissa ja 53,2 % pientaloissa.
Miten alue Pellosniemi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mikkeli: 31 / 41. Korkeakoulutetut: 18,8 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·52300Ristiina Keskus
  • ·52830Suomenniemi
  • ·52330Heimari
  • ·52320Vitsiälä
  • ·52340Hangastenmaa
  • ·52780Kuomiokoski
  • ·50800Annilanselkä
  • ·50700Syysjärvi
  • ·50500Tuukkala-Kaituenmäki
  • ·52850Halmeniemi (Mäntyharju)
  • ·50520Moision Sairaala-alue
  • ·50160Kattilansilta

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 274. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 394. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mikkeli31. · 41 alueesta

Muut alueet: Mikkeli

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mikkeli
#AlueArvo
1.Syysjärvi5070031 387 €+23,1 %
2.Visulahti5018029 786 €+18,5 %
3.Rahula5172029 433 €+17,0 %
4.Annilanselkä5080029 287 €+16,3 %
5.Karikko5060028 789 €+17,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
34300Kuru Keskus

Ylöjärvi

Mediaanitulot
22 782 €
Väkiluku
1 354
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
33310Tesoma

Tampere

Mediaanitulot
22 781 €
Väkiluku
8 194
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
44910Elämäjärvi

Pihtipudas

Mediaanitulot
22 785 €
Väkiluku
198
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
32740Pehula

Sastamala

Mediaanitulot
22 776 €
Väkiluku
1 613
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Mikkeli: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle