Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sastamala/32740
Vertaa

Pehula

32740·Sastamala
8,9 × 11 km

Postinumeroalueella Pehula (32740), Sastamala, asuu 1 613 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 776 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 19,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 73,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,2 %. Alueen asunnoista 82,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 17/17 (Sastamala)Väkiluku: sija 5/17 (Sastamala)
Väkiluku
1 613-6,2 %(5v)
Mediaanitulot
22 776 €+18,2 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
19,7 %+0,9 %(5v)
Omistusasunnot
73,8 %
Vuokra: 24,9 %
Lapsiperheet
14,0 %
Yksinasuvat
48,5 %
Työttömyysaste
15,1 %+8,0 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,4 %
65 vuotta täyttäneet: 37,1 %

Tunnusluvut

Alueen Pehula tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 613-6,2 %
Mediaanitulot22 776 €+18,2 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)575 €/m²-24,1 %
Keski-ikä52,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut19,7 %+0,9 %
Työttömyysaste15,1 %+8,0 %
Omistusasunnot73,8 %-
Lapsiperheet14,0 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 7 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus73,8 %
Vuokra24,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo14,9 %
Pientalo82,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,0 %
Yksinasuvat48,5 %
Muut taloudet37,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Pehula

Mitkä ovat alueen Pehula (32740) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 776 €. Muutos 5 vuodessa: +18,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pehula (32740) on?
1 613 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Pehula (32740)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 575 €/m² (2025). Luku perustuu 7 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -24,1 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Pehula on?
Kotitalouksista 73,8 % asuu omistusasunnossa ja 24,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 14,9 % on kerrostaloissa ja 82,2 % pientaloissa.
Miten alue Pehula vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Sastamala: 17 / 17. Korkeakoulutetut: 19,7 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·32710Sampu (Huittinen)
  • ·32730Keikyä
  • ·38300Kiikka
  • ·32910Kauvatsa Asemanseutu (Kokemäki)
  • ·32700Huittinen Keskus (Huittinen)
  • ·32830Riste (Kokemäki)
  • ·38360Kiikoinen
  • ·32920Kauvatsa (Kokemäki)
  • ·32620Rutava (Huittinen)
  • ·27860Vuori (Säkylä)
  • ·32610Vampula Keskus (Huittinen)
  • ·32760Suttila (Huittinen)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 277. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet870. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Sastamala17. · 17 alueesta

Muut alueet: Sastamala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Sastamala
#AlueArvo
1.Häijää3842028 608 €+20,7 %
2.Kutala3812028 256 €+24,3 %
3.Kärppälä3814027 756 €+21,8 %
4.Roismala3825026 747 €+19,2 %
5.Karkku3810026 603 €+21,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
31750Kehro

Urjala

Mediaanitulot
22 774 €
Väkiluku
53
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
33310Tesoma

Tampere

Mediaanitulot
22 781 €
Väkiluku
8 194
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
34300Kuru Keskus

Ylöjärvi

Mediaanitulot
22 782 €
Väkiluku
1 354
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
52420Pellosniemi

Mikkeli

Mediaanitulot
22 783 €
Väkiluku
516
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Sastamala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle