Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rautalampi/77770
Vertaa

Myhinpää

77770·Rautalampi
13 × 14 km

Postinumeroalueella Myhinpää (77770), Rautalampi, asuu 105 asukasta. Mediaanitulot ovat 20 593 €, asukkaiden keski-ikä on 63,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,7 % asuu omistusasunnossa. Työttömyysaste on noussut 9,3 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Asukkaista 58,1 % on 65 vuotta täyttäneitä.

Mediaanitulot: sija 4/4 (Rautalampi)Väkiluku: sija 3/4 (Rautalampi)
Väkiluku
105+2,9 %(5v)
Mediaanitulot
20 593 €+20,3 %(5v)
Keski-ikä
63,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,0 %-0,8 %(5v)
Omistusasunnot
91,7 %
Vuokra: 3,3 %
Lapsiperheet
5,0 %
Yksinasuvat
41,7 %
Työttömyysaste
28,1 %+9,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,7 %
65 vuotta täyttäneet: 58,1 %

Tunnusluvut

Alueen Myhinpää tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku105+2,9 %
Mediaanitulot20 593 €+20,3 %
Keski-ikä63,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut18,0 %-0,8 %
Työttömyysaste28,1 %+9,3 %
Omistusasunnot91,7 %-
Lapsiperheet5,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,7 %
Vuokra3,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet5,0 %
Yksinasuvat41,7 %
Muut taloudet53,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Myhinpää

Mitkä ovat alueen Myhinpää (77770) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 20 593 €. Muutos 5 vuodessa: +20,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Myhinpää (77770) on?
105 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +2,9 %.
Millaista asuminen alueella Myhinpää on?
Kotitalouksista 91,7 % asuu omistusasunnossa ja 3,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,8 % pientaloissa.
Miten alue Myhinpää vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rautalampi: 4 / 4. Korkeakoulutetut: 18,0 %, keski-ikä: 63,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·77140Huumala (Pieksämäki)
  • ·77700Rautalampi Keskus
  • ·76100Pieksämäki Keskus (Pieksämäki)
  • ·77120Venetmäki (Pieksämäki)
  • ·41580Sauvamäki (Hankasalmi)
  • ·41520Hankasalmi Keskus (Hankasalmi)
  • ·77110Paltanen (Pieksämäki)
  • ·41560Säkinmäki (Hankasalmi)
  • ·77910Vaajasalmi
  • ·77800Iisvesi (Suonenjoki)
  • ·51260Tahkomäki (Kangasniemi)
  • ·41500Hankasalmi Asemanseutu (Hankasalmi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 745. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 514. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rautalampi4. · 4 alueesta

Muut alueet: Rautalampi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rautalampi
#AlueArvo
1.Vaajasalmi7791025 193 €+31,9 %
2.Rautalampi Keskus7770022 466 €+23,0 %
3.Kerkonjoensuu7793021 017 €+21,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
91710Jylhämä

Vaala

Mediaanitulot
20 595 €
Väkiluku
43
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
98980Kallunki - Niemelä

Salla

Mediaanitulot
20 597 €
Väkiluku
36
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
99640Tanhua

Savukoski

Mediaanitulot
20 589 €
Väkiluku
66
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
54490Ahomäki

Miehikkälä

Mediaanitulot
20 580 €
Väkiluku
139
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Rautalampi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle