Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Luumäki/54510
Vertaa

Uro

54510·Luumäki
8,7 × 18 km

Postinumeroalueella Uro (54510), Luumäki, asuu 366 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 753 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 13,8 %. Alueen asunnoista 97,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/7 (Luumäki)Väkiluku: sija 3/7 (Luumäki)
Väkiluku
366-5,4 %(5v)
Mediaanitulot
23 753 €+13,8 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,5 %+2,3 %(5v)
Omistusasunnot
91,2 %
Vuokra: 5,3 %
Lapsiperheet
15,2 %
Yksinasuvat
36,3 %
Työttömyysaste
10,5 %+1,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,2 %
65 vuotta täyttäneet: 28,4 %

Tunnusluvut

Alueen Uro tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku366-5,4 %
Mediaanitulot23 753 €+13,8 %
Keski-ikä49,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut23,5 %+2,3 %
Työttömyysaste10,5 %+1,1 %
Omistusasunnot91,2 %-
Lapsiperheet15,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,2 %
Vuokra5,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,9 %
Pientalo97,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,2 %
Yksinasuvat36,3 %
Muut taloudet48,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Uro

Mitkä ovat alueen Uro (54510) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 753 €. Muutos 5 vuodessa: +13,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Uro (54510) on?
366 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,4 %.
Millaista asuminen alueella Uro on?
Kotitalouksista 91,2 % asuu omistusasunnossa ja 5,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,9 % on kerrostaloissa ja 97,4 % pientaloissa.
Miten alue Uro vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Luumäki: 3 / 7. Korkeakoulutetut: 23,5 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·54490Ahomäki (Miehikkälä)
  • ·54550Suo-Anttila
  • ·54530Luumäki
  • ·54500Taavetti-Somerharju
  • ·49720Hurttala (Miehikkälä)
  • ·49700Miehikkälä Kirkonkylä (Miehikkälä)
  • ·54710Lemi Keskus (Lemi)
  • ·49760Suur-Miehikkälä (Miehikkälä)
  • ·54460Ylijärvi (Lappeenranta)
  • ·54750Välijoki (Savitaipale)
  • ·54720Laksiainen (Lemi)
  • ·49750Kalliokoski (Miehikkälä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 979. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 612. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Luumäki3. · 7 alueesta

Muut alueet: Luumäki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Luumäki
#AlueArvo
1.Luumäki5453027 540 €+19,7 %
2.Kannuskoski4653025 587 €+14,0 %
3.Taavetti-Somerharju5450022 824 €+18,5 %
4.Kaitjärvi5459022 812 €+23,2 %
5.Suo-Anttila5455021 637 €+19,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
45910Voikkaa

Kouvola

Mediaanitulot
23 752 €
Väkiluku
2 414
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
79160Saamaiskylä

Leppävirta

Mediaanitulot
23 756 €
Väkiluku
59
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
38200Vammala Keskus

Sastamala

Mediaanitulot
23 758 €
Väkiluku
6 203
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
15100Lahti Asemanseutu

Lahti

Mediaanitulot
23 744 €
Väkiluku
6 937
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Luumäki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle