Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Savonlinna/57230
Vertaa

Inkerinkylä

57230·Savonlinna
20 × 25 km

Postinumeroalueella Inkerinkylä (57230), Savonlinna, asuu 531 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 692 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,6 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 10,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 22,9 %. Alueen asunnoista 97,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 11/37 (Savonlinna)Väkiluku: sija 14/37 (Savonlinna)
Väkiluku
531-10,3 %(5v)
Mediaanitulot
25 692 €+22,9 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,9 %+0,8 %(5v)
Omistusasunnot
94,6 %
Vuokra: 3,5 %
Lapsiperheet
15,0 %
Yksinasuvat
31,9 %
Työttömyysaste
12,1 %+0,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,3 %
65 vuotta täyttäneet: 37,9 %

Tunnusluvut

Alueen Inkerinkylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku531-10,3 %
Mediaanitulot25 692 €+22,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)720 €/m²-22,4 %
Keski-ikä54,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut24,9 %+0,8 %
Työttömyysaste12,1 %+0,6 %
Omistusasunnot94,6 %-
Lapsiperheet15,0 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 10 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,6 %
Vuokra3,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,9 %
Pientalo97,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,0 %
Yksinasuvat31,9 %
Muut taloudet53,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Inkerinkylä

Mitkä ovat alueen Inkerinkylä (57230) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 692 €. Muutos 5 vuodessa: +22,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Inkerinkylä (57230) on?
531 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -10,3 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Inkerinkylä (57230)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 720 €/m² (2025). Luku perustuu 10 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -22,4 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Inkerinkylä on?
Kotitalouksista 94,6 % asuu omistusasunnossa ja 3,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,9 % on kerrostaloissa ja 97,9 % pientaloissa.
Miten alue Inkerinkylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Savonlinna: 11 / 37. Korkeakoulutetut: 24,9 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·58420Silvola
  • ·58430Kulennoinen
  • ·58690Ala-Särkilahti-Piojärvi
  • ·58410Haapakallio
  • ·57220Savonlinna
  • ·58580Vuoriniemi
  • ·58680Piojärvi
  • ·58570Ruhvana
  • ·58220Louhi
  • ·57210Nojanmaa
  • ·58450Punkaharju
  • ·57200Miekonniemi-Venäjänniemi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 289. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 377. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Savonlinna11. · 37 alueesta

Muut alueet: Savonlinna

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Savonlinna
#AlueArvo
1.Punkaharju5845028 787 €+18,6 %
2.Silvola5842028 402 €+16,5 %
3.Laitaatsilta5751028 178 €+20,8 %
4.Poukkusilta-Pihlajaniemi5760027 974 €+18,0 %
5.Savonlinna5781027 257 €+24,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
53650Mattila-Kuusela

Lappeenranta

Mediaanitulot
25 691 €
Väkiluku
1 858
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
54330Simola

Lappeenranta

Mediaanitulot
25 700 €
Väkiluku
387
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
25190Inkere

Salo

Mediaanitulot
25 683 €
Väkiluku
924
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
28840Yyteri-Kaanaa

Pori

Mediaanitulot
25 701 €
Väkiluku
767
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Savonlinna|Muuttajalle

Savonlinnan parhaat asuinalueet 2026

Savonlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

25. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Savonlinna: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle