Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pori/28840
Vertaa

Yyteri-Kaanaa

28840·Pori
4,9 × 3,5 km

Postinumeroalueella Yyteri-Kaanaa (28840), Pori, asuu 767 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 701 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 81,1 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,1 %. Alueen asunnoista 34,5 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 15/32 (Pori)Väkiluku: sija 22/32 (Pori)
Väkiluku
767-6,5 %(5v)
Mediaanitulot
25 701 €+19,1 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,0 %+2,4 %(5v)
Omistusasunnot
81,1 %
Vuokra: 16,5 %
Lapsiperheet
14,6 %
Yksinasuvat
43,7 %
Työttömyysaste
17,0 %0,0 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,0 %
65 vuotta täyttäneet: 33,9 %

Tunnusluvut

Alueen Yyteri-Kaanaa tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku767-6,5 %
Mediaanitulot25 701 €+19,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)532 €/m²+1,5 %
Keski-ikä52,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut25,0 %+2,4 %
Työttömyysaste17,0 %0,0 %
Omistusasunnot81,1 %-
Lapsiperheet14,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2021, 12 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus81,1 %
Vuokra16,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo34,5 %
Pientalo65,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,6 %
Yksinasuvat43,7 %
Muut taloudet41,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Yyteri-Kaanaa

Mitkä ovat alueen Yyteri-Kaanaa (28840) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 701 €. Muutos 5 vuodessa: +19,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Yyteri-Kaanaa (28840) on?
767 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,5 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Yyteri-Kaanaa (28840)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 532 €/m² (2021). Luku perustuu 12 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +1,5 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Yyteri-Kaanaa on?
Kotitalouksista 81,1 % asuu omistusasunnossa ja 16,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 34,5 % on kerrostaloissa ja 65,3 % pientaloissa.
Miten alue Yyteri-Kaanaa vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pori: 15 / 32. Korkeakoulutetut: 25,0 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·28880Mäntyluoto
  • ·28900Tahkoluoto-Reposaari
  • ·28800Pihlava
  • ·28760Kyläsaari
  • ·28660Pietniemi-Leppäkorpi
  • ·29700Ahlainen
  • ·28190Pormestarinluoto
  • ·29760Köörtilä (Merikarvia)
  • ·29750Pohjansaha (Merikarvia)
  • ·28600Vähärauma
  • ·29100Luvia Keskus (Eurajoki)
  • ·29720Lamppi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 287. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 214. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pori15. · 32 alueesta

Muut alueet: Pori

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pori
#AlueArvo
1.Vähärauma2860029 772 €+17,8 %
2.Kalaholma-Väinölä2830029 581 €+14,9 %
3.Pinomäki2854029 432 €+19,9 %
4.Isojoenranta2824028 876 €+18,5 %
5.Kartano-Harmaalinna2843028 538 €+16,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
54330Simola

Lappeenranta

Mediaanitulot
25 700 €
Väkiluku
387
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
71660Leinolanlahti

Kuopio

Mediaanitulot
25 703 €
Väkiluku
99
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
61550Orismala

Isokyrö

Mediaanitulot
25 704 €
Väkiluku
584
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
21650Lillandet

Parainen

Mediaanitulot
25 708 €
Väkiluku
400
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Pori|Muuttajalle

Porin parhaat asuinalueet 2026

Porin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

4. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Pori: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle