Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sulkava/58610
Vertaa

Telakanava

58610·Sulkava
8,2 × 18 km

Postinumeroalueella Telakanava (58610), Sulkava, asuu 122 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 450 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 35,3 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 5,5 prosenttiyksikköä. Väkiluku on pienentynyt 8,3 % viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 1/4 (Sulkava)Väkiluku: sija 4/4 (Sulkava)
Väkiluku
122-8,3 %(5v)
Mediaanitulot
23 450 €+35,3 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,1 %+5,5 %(5v)
Omistusasunnot
92,3 %
Vuokra: 1,9 %
Lapsiperheet
13,5 %
Yksinasuvat
26,9 %
Työttömyysaste
5,3 %-10,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,5 %
65 vuotta täyttäneet: 30,3 %

Tunnusluvut

Alueen Telakanava tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku122-8,3 %
Mediaanitulot23 450 €+35,3 %
Keski-ikä51,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut24,1 %+5,5 %
Työttömyysaste5,3 %-10,5 %
Omistusasunnot92,3 %-
Lapsiperheet13,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,3 %
Vuokra1,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,5 %
Yksinasuvat26,9 %
Muut taloudet59,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Telakanava

Mitkä ovat alueen Telakanava (58610) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 450 €. Muutos 5 vuodessa: +35,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Telakanava (58610) on?
122 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,3 %.
Millaista asuminen alueella Telakanava on?
Kotitalouksista 92,3 % asuu omistusasunnossa ja 1,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,4 % pientaloissa.
Miten alue Telakanava vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Sulkava: 1 / 4. Korkeakoulutetut: 24,1 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·58720Kaartilankoski
  • ·58650Kiviapaja (Savonlinna)
  • ·58770Pihlajalahti (Savonlinna)
  • ·58620Lohilahti
  • ·58810Kallislahti (Savonlinna)
  • ·57810Savonlinna (Savonlinna)
  • ·56310Syyspohja (Ruokolahti)
  • ·57600Poukkusilta-Pihlajaniemi (Savonlinna)
  • ·58830Parkumäki (Rantasalmi)
  • ·57100Heikinpohja-Piispanmäki (Savonlinna)
  • ·57710Kellarpelto-Rantakoivikko (Savonlinna)
  • ·58850Hiltula (Rantasalmi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 081. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 421. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Sulkava1. · 4 alueesta

Muut alueet: Sulkava

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Sulkava
#AlueArvo
1.Sulkava Keskus5870022 473 €+23,3 %
2.Kaartilankoski5872021 811 €+22,4 %
3.Lohilahti5862021 782 €+30,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
64480Skaftung

Kristiinankaupunki

Mediaanitulot
23 450 €
Väkiluku
209
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
73470Västinniemi

Kuopio

Mediaanitulot
23 449 €
Väkiluku
299
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
42700Keuruu Keskus

Keuruu

Mediaanitulot
23 445 €
Väkiluku
7 269
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
80140Noljakka

Joensuu

Mediaanitulot
23 455 €
Väkiluku
8 455
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Savonlinna|Muuttajalle

Savonlinnan parhaat asuinalueet 2026

Savonlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

25. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Sulkava: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle