Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sulkava/58720
Vertaa

Kaartilankoski

58720·Sulkava
16 × 16 km

Postinumeroalueella Kaartilankoski (58720), Sulkava, asuu 254 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 811 €, asukkaiden keski-ikä on 53,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 22,4 %. Alueen asunnoista 95,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/4 (Sulkava)Väkiluku: sija 2/4 (Sulkava)
Väkiluku
254-7,3 %(5v)
Mediaanitulot
21 811 €+22,4 %(5v)
Keski-ikä
53,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,2 %+3,6 %(5v)
Omistusasunnot
92,3 %
Vuokra: 6,0 %
Lapsiperheet
12,8 %
Yksinasuvat
28,2 %
Työttömyysaste
9,8 %-0,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,8 %
65 vuotta täyttäneet: 39,0 %

Tunnusluvut

Alueen Kaartilankoski tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku254-7,3 %
Mediaanitulot21 811 €+22,4 %
Keski-ikä53,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut27,2 %+3,6 %
Työttömyysaste9,8 %-0,1 %
Omistusasunnot92,3 %-
Lapsiperheet12,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,3 %
Vuokra6,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo95,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,8 %
Yksinasuvat28,2 %
Muut taloudet59,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Kaartilankoski

Mitkä ovat alueen Kaartilankoski (58720) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 811 €. Muutos 5 vuodessa: +22,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kaartilankoski (58720) on?
254 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,3 %.
Millaista asuminen alueella Kaartilankoski on?
Kotitalouksista 92,3 % asuu omistusasunnossa ja 6,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 95,4 % pientaloissa.
Miten alue Kaartilankoski vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Sulkava: 3 / 4. Korkeakoulutetut: 27,2 %, keski-ikä: 53,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·58610Telakanava
  • ·58770Pihlajalahti (Savonlinna)
  • ·52270Ryhälä (Puumala)
  • ·56310Syyspohja (Ruokolahti)
  • ·58700Sulkava Keskus
  • ·58620Lohilahti
  • ·58650Kiviapaja (Savonlinna)
  • ·58850Hiltula (Rantasalmi)
  • ·58810Kallislahti (Savonlinna)
  • ·58830Parkumäki (Rantasalmi)
  • ·52200Puumala Keskus (Puumala)
  • ·56330Utula (Ruokolahti)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 536. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 879. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Sulkava3. · 4 alueesta

Muut alueet: Sulkava

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Sulkava
#AlueArvo
1.Telakanava5861023 450 €+35,3 %
2.Sulkava Keskus5870022 473 €+23,3 %
3.Lohilahti5862021 782 €+30,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
89400Hyrynsalmi Keskus

Hyrynsalmi

Mediaanitulot
21 809 €
Väkiluku
1 729
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
57220Savonlinna

Savonlinna

Mediaanitulot
21 814 €
Väkiluku
3 458
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
93900Oulangan kansallispuisto

Kuusamo

Mediaanitulot
21 808 €
Väkiluku
626
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
98450Kostamo

Kemijärvi

Mediaanitulot
21 814 €
Väkiluku
255
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Savonlinna|Muuttajalle

Savonlinnan parhaat asuinalueet 2026

Savonlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

25. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Sulkava: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle