Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sulkava/58700
Vertaa

Sulkava Keskus

58700·Sulkava
28 × 29 km

Postinumeroalueella Sulkava Keskus (58700), Sulkava, asuu 1 859 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 473 €, asukkaiden keski-ikä on 55,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 75,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 23,3 %. Alueen asunnoista 91,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/4 (Sulkava)Väkiluku: sija 1/4 (Sulkava)
Väkiluku
1 859-5,5 %(5v)
Mediaanitulot
22 473 €+23,3 %(5v)
Keski-ikä
55,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,2 %+3,4 %(5v)
Omistusasunnot
75,5 %
Vuokra: 22,7 %
Lapsiperheet
12,0 %
Yksinasuvat
48,4 %
Työttömyysaste
14,3 %+3,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,9 %
65 vuotta täyttäneet: 43,4 %

Tunnusluvut

Alueen Sulkava Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 859-5,5 %
Mediaanitulot22 473 €+23,3 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)428 €/m²-
Keski-ikä55,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut24,2 %+3,4 %
Työttömyysaste14,3 %+3,2 %
Omistusasunnot75,5 %-
Lapsiperheet12,0 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 8 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus75,5 %
Vuokra22,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo5,4 %
Pientalo91,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,0 %
Yksinasuvat48,4 %
Muut taloudet39,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Sulkava Keskus

Mitkä ovat alueen Sulkava Keskus (58700) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 473 €. Muutos 5 vuodessa: +23,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Sulkava Keskus (58700) on?
1 859 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,5 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Sulkava Keskus (58700)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 428 €/m² (2025). Luku perustuu 8 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Sulkava Keskus on?
Kotitalouksista 75,5 % asuu omistusasunnossa ja 22,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 5,4 % on kerrostaloissa ja 91,3 % pientaloissa.
Miten alue Sulkava Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Sulkava: 2 / 4. Korkeakoulutetut: 24,2 %, keski-ikä: 55,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·51940Härkälä (Juva)
  • ·52270Ryhälä (Puumala)
  • ·58910Rantasalmi Asemanseutu (Rantasalmi)
  • ·51980Lauteala (Juva)
  • ·58850Hiltula (Rantasalmi)
  • ·51930Paatela (Juva)
  • ·58940Tuusmäki (Rantasalmi)
  • ·58720Kaartilankoski
  • ·58830Parkumäki (Rantasalmi)
  • ·58920Kolkontaipale (Rantasalmi)
  • ·58900Rantasalmi Keskus (Rantasalmi)
  • ·58770Pihlajalahti (Savonlinna)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 368. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet797. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Sulkava2. · 4 alueesta

Muut alueet: Sulkava

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Sulkava
#AlueArvo
1.Telakanava5861023 450 €+35,3 %
2.Kaartilankoski5872021 811 €+22,4 %
3.Lohilahti5862021 782 €+30,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
74700Kiuruvesi Keskus

Kiuruvesi

Mediaanitulot
22 472 €
Väkiluku
5 415
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
61980Päntäne

Kauhajoki

Mediaanitulot
22 475 €
Väkiluku
793
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
43100Saarijärvi Keskus

Saarijärvi

Mediaanitulot
22 470 €
Väkiluku
5 787
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
33850Multisilta

Tampere

Mediaanitulot
22 466 €
Väkiluku
2 568
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Savonlinna|Muuttajalle

Savonlinnan parhaat asuinalueet 2026

Savonlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

25. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Sulkava: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle