Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Ilmajoki/60450
Vertaa

Munakka

60450·Ilmajoki
8,7 × 8,5 km

Postinumeroalueella Munakka (60450), Ilmajoki, asuu 408 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 119 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,1 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,8 %. Alueen asunnoista 99,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/7 (Ilmajoki)Väkiluku: sija 5/7 (Ilmajoki)
Väkiluku
408-5,3 %(5v)
Mediaanitulot
29 119 €+19,8 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,6 %+1,6 %(5v)
Omistusasunnot
94,1 %
Vuokra: 3,6 %
Lapsiperheet
28,4 %
Yksinasuvat
26,0 %
Työttömyysaste
6,7 %+0,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,8 %
65 vuotta täyttäneet: 20,8 %

Tunnusluvut

Alueen Munakka tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku408-5,3 %
Mediaanitulot29 119 €+19,8 %
Keski-ikä42,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut29,6 %+1,6 %
Työttömyysaste6,7 %+0,6 %
Omistusasunnot94,1 %-
Lapsiperheet28,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,1 %
Vuokra3,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet28,4 %
Yksinasuvat26,0 %
Muut taloudet45,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Munakka

Mitkä ovat alueen Munakka (60450) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 119 €. Muutos 5 vuodessa: +19,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Munakka (60450) on?
408 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,3 %.
Millaista asuminen alueella Munakka on?
Kotitalouksista 94,1 % asuu omistusasunnossa ja 3,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,0 % pientaloissa.
Miten alue Munakka vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Ilmajoki: 2 / 7. Korkeakoulutetut: 29,6 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·60560Halkosaari (Seinäjoki)
  • ·60720Tuomikylä
  • ·60320Alakylä-Jouppi (Seinäjoki)
  • ·60420Impivaara (Seinäjoki)
  • ·61460Hanhikoski (Seinäjoki)
  • ·61470Kitinoja (Seinäjoki)
  • ·60800Ilmajoki Keskus
  • ·61410Ylistaro Asemanseutu (Seinäjoki)
  • ·61450Kylänpää (Seinäjoki)
  • ·60220Huhtala (Seinäjoki)
  • ·60100Seinäjoki Keskus (Seinäjoki)
  • ·60120Pohja (Seinäjoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet436. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 541. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Ilmajoki2. · 7 alueesta

Muut alueet: Ilmajoki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Ilmajoki
#AlueArvo
1.Tuomikylä6072031 160 €+18,6 %
2.Pojanluoma6076028 816 €+17,3 %
3.Huissi6135026 000 €+17,0 %
4.Koskenkorva6133025 469 €+17,5 %
5.Ilmajoki Keskus6080025 297 €+16,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
92240Lasikangas

Raahe

Mediaanitulot
29 117 €
Väkiluku
299
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
04150Martinkylä

Sipoo

Mediaanitulot
29 112 €
Väkiluku
588
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
21310Vahto

Rusko

Mediaanitulot
29 128 €
Väkiluku
1 702
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
42560Pohjoisjärvi

Keuruu

Mediaanitulot
29 128 €
Väkiluku
147
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Seinäjoki|Muuttajalle

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

14. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Ilmajoki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle