Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kuopio/71650
Vertaa

Hirvilahti-Salonkulma

71650·Kuopio
18 × 15 km

Postinumeroalueella Hirvilahti-Salonkulma (71650), Kuopio, asuu 440 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 535 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,1 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 2,9 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 98,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 16/64 (Kuopio)Väkiluku: sija 39/64 (Kuopio)
Väkiluku
440+0,2 %(5v)
Mediaanitulot
27 535 €+17,0 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,5 %+2,9 %(5v)
Omistusasunnot
91,1 %
Vuokra: 5,9 %
Lapsiperheet
19,7 %
Yksinasuvat
29,6 %
Työttömyysaste
7,3 %-2,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,7 %
65 vuotta täyttäneet: 24,3 %

Tunnusluvut

Alueen Hirvilahti-Salonkulma tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku440+0,2 %
Mediaanitulot27 535 €+17,0 %
Keski-ikä48,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut24,5 %+2,9 %
Työttömyysaste7,3 %-2,7 %
Omistusasunnot91,1 %-
Lapsiperheet19,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,1 %
Vuokra5,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,7 %
Yksinasuvat29,6 %
Muut taloudet50,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Hirvilahti-Salonkulma

Mitkä ovat alueen Hirvilahti-Salonkulma (71650) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 535 €. Muutos 5 vuodessa: +17,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hirvilahti-Salonkulma (71650) on?
440 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +0,2 %.
Millaista asuminen alueella Hirvilahti-Salonkulma on?
Kotitalouksista 91,1 % asuu omistusasunnossa ja 5,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,7 % pientaloissa.
Miten alue Hirvilahti-Salonkulma vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kuopio: 16 / 64. Korkeakoulutetut: 24,5 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·71720Käärmelahti
  • ·71660Leinolanlahti
  • ·71520Kaislastenlahti
  • ·71740Tavinsalmi
  • ·71730Kinnulanlahti
  • ·71750Maaninka Keskus
  • ·71890Hamula (Siilinjärvi)
  • ·71570Syvänniemi
  • ·71670Kurolanlahti
  • ·70800Pitkälahti
  • ·71745Haatala
  • ·71680Pulkonkoski-Saarinen

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet756. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 500. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kuopio16. · 64 alueesta

Muut alueet: Kuopio

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kuopio
#AlueArvo
1.Tahkovuori7331032 430 €+10,6 %
2.Kurkimäki7148031 776 €+16,6 %
3.Jynkänmäki7084031 428 €+17,4 %
4.Kaislastenlahti7152030 850 €+14,0 %
5.Käärmelahti7172030 460 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
32410Niinijoki

Loimaa

Mediaanitulot
27 534 €
Väkiluku
478
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
11120Pohjois-Riihimäki

Riihimäki

Mediaanitulot
27 533 €
Väkiluku
6 692
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
66100Maalahti

Maalahti

Mediaanitulot
27 532 €
Väkiluku
2 078
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
71150Vartiala

Kuopio

Mediaanitulot
27 539 €
Väkiluku
588
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kuopio: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle