Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kannus/69150
Vertaa

Eskola

69150·Kannus
15 × 12 km

Postinumeroalueella Eskola (69150), Kannus, asuu 382 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 490 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 85,0 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 20,4 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 2,8 prosenttiyksikköä. Väkiluku on pienentynyt 7,1 % viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 2/3 (Kannus)Väkiluku: sija 2/3 (Kannus)
Väkiluku
382-7,1 %(5v)
Mediaanitulot
22 490 €+20,4 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,4 %+2,8 %(5v)
Omistusasunnot
85,0 %
Vuokra: 12,3 %
Lapsiperheet
15,5 %
Yksinasuvat
39,0 %
Työttömyysaste
12,2 %-1,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,1 %
65 vuotta täyttäneet: 33,2 %

Tunnusluvut

Alueen Eskola tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku382-7,1 %
Mediaanitulot22 490 €+20,4 %
Keski-ikä49,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut18,4 %+2,8 %
Työttömyysaste12,2 %-1,9 %
Omistusasunnot85,0 %-
Lapsiperheet15,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus85,0 %
Vuokra12,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo3,3 %
Pientalo93,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,5 %
Yksinasuvat39,0 %
Muut taloudet45,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Eskola

Mitkä ovat alueen Eskola (69150) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 490 €. Muutos 5 vuodessa: +20,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Eskola (69150) on?
382 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,1 %.
Millaista asuminen alueella Eskola on?
Kotitalouksista 85,0 % asuu omistusasunnossa ja 12,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 3,3 % on kerrostaloissa ja 93,4 % pientaloissa.
Miten alue Eskola vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kannus: 2 / 3. Korkeakoulutetut: 18,4 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·69310Laitala (Toholampi)
  • ·85160Rautio (Kalajoki)
  • ·69170Yli-Kannus
  • ·85310Sievi Asemanseutu (Sievi)
  • ·85320Markkula (Sievi)
  • ·69330Määttälä (Toholampi)
  • ·85150Typpö (Kalajoki)
  • ·85210Kähtävä (Alavieska)
  • ·69100Kannus Keskus
  • ·69300Toholampi Keskus (Toholampi)
  • ·68380Yli-Ullava (Kokkola)
  • ·85340Jyrinki (Sievi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 360. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 582. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kannus2. · 3 alueesta

Muut alueet: Kannus

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kannus
#AlueArvo
1.Kannus Keskus6910025 521 €+17,4 %
2.Yli-Kannus6917022 263 €+2,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
61640Ala-Valli

Kurikka

Mediaanitulot
22 491 €
Väkiluku
185
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
61910Nummijärvi

Kauhajoki

Mediaanitulot
22 491 €
Väkiluku
215
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
66260Svarvar

Maalahti

Mediaanitulot
22 489 €
Väkiluku
105
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
43390Lokakylä

Kivijärvi

Mediaanitulot
22 488 €
Väkiluku
67
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Kannus: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle