Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kannus/69170
Vertaa

Yli-Kannus

69170·Kannus
11 × 9,2 km

Postinumeroalueella Yli-Kannus (69170), Kannus, asuu 263 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 263 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 98,1 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,9 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 2,9 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 99,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/3 (Kannus)Väkiluku: sija 3/3 (Kannus)
Väkiluku
263-9,9 %(5v)
Mediaanitulot
22 263 €+2,5 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+5,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,3 %+2,9 %(5v)
Omistusasunnot
98,1 %
Vuokra: 1,9 %
Lapsiperheet
22,3 %
Yksinasuvat
23,3 %
Työttömyysaste
3,9 %-5,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,4 %
65 vuotta täyttäneet: 31,6 %

Tunnusluvut

Alueen Yli-Kannus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku263-9,9 %
Mediaanitulot22 263 €+2,5 %
Keski-ikä46,0 v+5,0 %
Korkeakoulutetut22,3 %+2,9 %
Työttömyysaste3,9 %-5,3 %
Omistusasunnot98,1 %-
Lapsiperheet22,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus98,1 %
Vuokra1,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,3 %
Yksinasuvat23,3 %
Muut taloudet54,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Yli-Kannus

Mitkä ovat alueen Yli-Kannus (69170) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 263 €. Muutos 5 vuodessa: +2,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Yli-Kannus (69170) on?
263 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,9 %.
Millaista asuminen alueella Yli-Kannus on?
Kotitalouksista 98,1 % asuu omistusasunnossa ja 1,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,2 % pientaloissa.
Miten alue Yli-Kannus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kannus: 3 / 3. Korkeakoulutetut: 22,3 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·69310Laitala (Toholampi)
  • ·69100Kannus Keskus
  • ·69150Eskola
  • ·68370Ullava Keskus (Kokkola)
  • ·68380Yli-Ullava (Kokkola)
  • ·68390Rahkonen (Kokkola)
  • ·85150Typpö (Kalajoki)
  • ·85160Rautio (Kalajoki)
  • ·69330Määttälä (Toholampi)
  • ·68150Hillilä (Kalajoki)
  • ·69660Köyhäjoki (Kaustinen)
  • ·68100Himanka Keskus (Kalajoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 427. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 849. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kannus3. · 3 alueesta

Muut alueet: Kannus

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kannus
#AlueArvo
1.Kannus Keskus6910025 521 €+17,4 %
2.Eskola6915022 490 €+20,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
97675Narkaus - Kämät

Rovaniemi

Mediaanitulot
22 267 €
Väkiluku
141
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
72550Säviä

Pielavesi

Mediaanitulot
22 255 €
Väkiluku
243
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
81200Eno Keskus

Joensuu

Mediaanitulot
22 255 €
Väkiluku
2 392
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
82590Närsäkkälä

Kitee

Mediaanitulot
22 271 €
Väkiluku
94
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Kannus: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle