Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Lestijärvi/69450
Vertaa

Yli-Lesti

69450·Lestijärvi
21 × 15 km

Postinumeroalueella Yli-Lesti (69450), Lestijärvi, asuu 195 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 113 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 16,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 95,5 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 1,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 24,1 %. Alueen kotitalouksista 84,4 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 3/3 (Lestijärvi)Väkiluku: sija 2/3 (Lestijärvi)
Väkiluku
195-1,5 %(5v)
Mediaanitulot
22 113 €+24,1 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
16,8 %+1,0 %(5v)
Omistusasunnot
84,4 %
Vuokra: 13,3 %
Lapsiperheet
21,1 %
Yksinasuvat
32,2 %
Työttömyysaste
1,4 %-11,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,7 %
65 vuotta täyttäneet: 34,4 %

Tunnusluvut

Alueen Yli-Lesti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku195-1,5 %
Mediaanitulot22 113 €+24,1 %
Keski-ikä50,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut16,8 %+1,0 %
Työttömyysaste1,4 %-11,3 %
Omistusasunnot84,4 %-
Lapsiperheet21,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus84,4 %
Vuokra13,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo95,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,1 %
Yksinasuvat32,2 %
Muut taloudet46,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Yli-Lesti

Mitkä ovat alueen Yli-Lesti (69450) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 113 €. Muutos 5 vuodessa: +24,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Yli-Lesti (69450) on?
195 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,5 %.
Millaista asuminen alueella Yli-Lesti on?
Kotitalouksista 84,4 % asuu omistusasunnossa ja 13,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 95,5 % pientaloissa.
Miten alue Yli-Lesti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Lestijärvi: 3 / 3. Korkeakoulutetut: 16,8 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·43900Kinnula Keskus (Kinnula)
  • ·85900Reisjärvi Keskus (Reisjärvi)
  • ·69970Salamajärvi (Perho)
  • ·69440Lestijärvi Keskus
  • ·85930Kangaskylä-Tolpankangas (Reisjärvi)
  • ·43940Muhola-Saarensalmi (Kinnula)
  • ·85940Räisälänmäki (Reisjärvi)
  • ·85980Köyhänperä (Reisjärvi)
  • ·43800Kivijärvi Keskus-Sompala (Kivijärvi)
  • ·69980Möttönen (Perho)
  • ·69420Syri
  • ·85560Ainastalo (Nivala)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 457. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 083. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Lestijärvi3. · 3 alueesta

Muut alueet: Lestijärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Lestijärvi
#AlueArvo
1.Syri6942027 525 €+33,1 %
2.Lestijärvi Keskus6944023 766 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
98500Pelkosenniemi Keskus

Pelkosenniemi

Mediaanitulot
22 110 €
Väkiluku
409
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
43540Rantakylä-Pirttilahti

Karstula

Mediaanitulot
22 107 €
Väkiluku
122
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
19410Kuortti

Mäntyharju

Mediaanitulot
22 121 €
Väkiluku
425
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
72740Laukkala

Pielavesi

Mediaanitulot
22 101 €
Väkiluku
120
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Lestijärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle