Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Perho/69980
Vertaa

Möttönen

69980·Perho
19 × 17 km

Postinumeroalueella Möttönen (69980), Perho, asuu 881 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 086 €, asukkaiden keski-ikä on 37,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 13,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 22,3 %. Alueen asunnoista 97,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/5 (Perho)Väkiluku: sija 2/5 (Perho)
Väkiluku
881-7,2 %(5v)
Mediaanitulot
25 086 €+22,3 %(5v)
Keski-ikä
37,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
13,8 %+0,6 %(5v)
Omistusasunnot
91,4 %
Vuokra: 6,5 %
Lapsiperheet
32,0 %
Yksinasuvat
25,8 %
Työttömyysaste
10,4 %+2,4 %(5v)
Talouden keskikoko
3,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,6 %
65 vuotta täyttäneet: 21,7 %

Tunnusluvut

Alueen Möttönen tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku881-7,2 %
Mediaanitulot25 086 €+22,3 %
Keski-ikä37,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut13,8 %+0,6 %
Työttömyysaste10,4 %+2,4 %
Omistusasunnot91,4 %-
Lapsiperheet32,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,4 %
Vuokra6,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet32,0 %
Yksinasuvat25,8 %
Muut taloudet42,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Möttönen

Mitkä ovat alueen Möttönen (69980) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 086 €. Muutos 5 vuodessa: +22,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Möttönen (69980) on?
881 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,2 %.
Millaista asuminen alueella Möttönen on?
Kotitalouksista 91,4 % asuu omistusasunnossa ja 6,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,8 % pientaloissa.
Miten alue Möttönen vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Perho: 1 / 5. Korkeakoulutetut: 13,8 %, keski-ikä: 37,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·69970Salamajärvi
  • ·43700Kyyjärvi Keskus (Kyyjärvi)
  • ·43720Kumpulainen (Kyyjärvi)
  • ·69950Perho Keskus-Salamajärvi
  • ·43520Kiminki (Karstula)
  • ·69550Kanala (Halsua)
  • ·43800Kivijärvi Keskus-Sompala (Kivijärvi)
  • ·43540Rantakylä-Pirttilahti (Karstula)
  • ·43560Vahanka (Karstula)
  • ·69440Lestijärvi Keskus (Lestijärvi)
  • ·43900Kinnula Keskus (Kinnula)
  • ·43500Karstula Keskus (Karstula)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 519. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 154. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Perho1. · 5 alueesta

Muut alueet: Perho

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Perho
#AlueArvo
1.Perho Keskus-Salamajärvi6995023 163 €+14,3 %
2.Oksakoski-Kivikangas6992022 582 €+17,1 %
3.Kivikangas6991016 869 €+17,1 %
4.Salamajärvi699700 €

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
33520Keskussairaala-alue-Kauppi

Tampere

Mediaanitulot
25 087 €
Väkiluku
1 240
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa
52760Mynttilä

Mäntyharju

Mediaanitulot
25 089 €
Väkiluku
76
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
51260Tahkomäki

Kangasniemi

Mediaanitulot
25 083 €
Väkiluku
145
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
49290Vastila

Pyhtää

Mediaanitulot
25 082 €
Väkiluku
342
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Perho: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle