Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Nivala/85560
Vertaa

Ainastalo

85560·Nivala
10 × 13 km

Postinumeroalueella Ainastalo (85560), Nivala, asuu 436 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 030 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 17,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 87,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 22,3 %. Alueen asunnoista 99,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/8 (Nivala)Väkiluku: sija 6/8 (Nivala)
Väkiluku
436-6,4 %(5v)
Mediaanitulot
25 030 €+22,3 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
17,3 %+2,8 %(5v)
Omistusasunnot
87,8 %
Vuokra: 8,8 %
Lapsiperheet
25,4 %
Yksinasuvat
29,8 %
Työttömyysaste
8,6 %-4,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,0 %
65 vuotta täyttäneet: 24,5 %

Tunnusluvut

Alueen Ainastalo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku436-6,4 %
Mediaanitulot25 030 €+22,3 %
Keski-ikä42,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut17,3 %+2,8 %
Työttömyysaste8,6 %-4,0 %
Omistusasunnot87,8 %-
Lapsiperheet25,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus87,8 %
Vuokra8,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet25,4 %
Yksinasuvat29,8 %
Muut taloudet44,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Ainastalo

Mitkä ovat alueen Ainastalo (85560) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 030 €. Muutos 5 vuodessa: +22,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ainastalo (85560) on?
436 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,4 %.
Millaista asuminen alueella Ainastalo on?
Kotitalouksista 87,8 % asuu omistusasunnossa ja 8,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,6 % pientaloissa.
Miten alue Ainastalo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Nivala: 5 / 8. Korkeakoulutetut: 17,3 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·85500Nivala Keskus
  • ·85940Räisälänmäki (Reisjärvi)
  • ·85630Sarjanahde
  • ·85450Joenkylä (Sievi)
  • ·85580Karvoskylä
  • ·85620Sarja
  • ·84880Raudaskylä (Ylivieska)
  • ·85900Reisjärvi Keskus (Reisjärvi)
  • ·85640Maliskylä
  • ·85540Mönkö
  • ·85980Köyhänperä (Reisjärvi)
  • ·84770Isokoski (Ylivieska)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 531. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 507. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Nivala5. · 8 alueesta

Muut alueet: Nivala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Nivala
#AlueArvo
1.Mönkö8554026 259 €+18,7 %
2.Sarjanahde8563025 859 €+16,8 %
3.Nivala Keskus8550025 267 €+19,2 %
4.Maliskylä8564025 193 €+21,2 %
5.Karvoskylä8558024 115 €+22,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
55910Rautio-Kurkvuori

Imatra

Mediaanitulot
25 025 €
Väkiluku
1 419
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
54390Pulsa

Lappeenranta

Mediaanitulot
25 025 €
Väkiluku
122
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
18300Heinola kk

Heinola

Mediaanitulot
25 038 €
Väkiluku
2 435
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
37240Linnavuori

Nokia

Mediaanitulot
25 018 €
Väkiluku
690
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Nivala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle