Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Halsua/69510
Vertaa

Halsua Keskus-Marjusaari

69510·Halsua
20 × 18 km

Postinumeroalueella Halsua Keskus-Marjusaari (69510), Halsua, asuu 677 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 398 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 98,9 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 14,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,7 %. Alueen kotitalouksista 74,8 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 2/3 (Halsua)Väkiluku: sija 1/3 (Halsua)
Väkiluku
677-14,7 %(5v)
Mediaanitulot
22 398 €+18,7 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,2 %+1,4 %(5v)
Omistusasunnot
74,8 %
Vuokra: 23,1 %
Lapsiperheet
14,1 %
Yksinasuvat
42,6 %
Työttömyysaste
8,1 %-0,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,1 %
65 vuotta täyttäneet: 38,3 %

Tunnusluvut

Alueen Halsua Keskus-Marjusaari tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku677-14,7 %
Mediaanitulot22 398 €+18,7 %
Keski-ikä52,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut20,2 %+1,4 %
Työttömyysaste8,1 %-0,6 %
Omistusasunnot74,8 %-
Lapsiperheet14,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus74,8 %
Vuokra23,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,1 %
Yksinasuvat42,6 %
Muut taloudet43,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Halsua Keskus-Marjusaari

Mitkä ovat alueen Halsua Keskus-Marjusaari (69510) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 398 €. Muutos 5 vuodessa: +18,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Halsua Keskus-Marjusaari (69510) on?
677 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -14,7 %.
Millaista asuminen alueella Halsua Keskus-Marjusaari on?
Kotitalouksista 74,8 % asuu omistusasunnossa ja 23,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,9 % pientaloissa.
Miten alue Halsua Keskus-Marjusaari vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Halsua: 2 / 3. Korkeakoulutetut: 20,2 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·69570Karvonen
  • ·69410Sykäräinen (Toholampi)
  • ·69550Kanala
  • ·69340Purontaka (Toholampi)
  • ·69910Kivikangas (Perho)
  • ·69920Oksakoski-Kivikangas (Perho)
  • ·68380Yli-Ullava (Kokkola)
  • ·69330Määttälä (Toholampi)
  • ·69950Perho Keskus-Salamajärvi (Perho)
  • ·69660Köyhäjoki (Kaustinen)
  • ·68390Rahkonen (Kokkola)
  • ·69830Pulkkinen (Veteli)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 393. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 278. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Halsua2. · 3 alueesta

Muut alueet: Halsua

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Halsua
#AlueArvo
1.Karvonen6957023 880 €+19,6 %
2.Kanala6955020 868 €+23,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
82600Tohmajärvi Keskus

Tohmajärvi

Mediaanitulot
22 393 €
Väkiluku
2 480
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
79265Puponmäki

Leppävirta

Mediaanitulot
22 390 €
Väkiluku
84
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
86220Merijärvi Keskus

Merijärvi

Mediaanitulot
22 408 €
Väkiluku
770
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
41500Hankasalmi Asemanseutu

Hankasalmi

Mediaanitulot
22 408 €
Väkiluku
1 205
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Halsua: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle