Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Leppävirta/79265
Vertaa

Puponmäki

79265·Leppävirta
11 × 8,6 km

Postinumeroalueella Puponmäki (79265), Leppävirta, asuu 84 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 390 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 19,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 16,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,4 %. Alueen asunnoista 94,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 12/16 (Leppävirta)Väkiluku: sija 10/16 (Leppävirta)
Väkiluku
84-16,0 %(5v)
Mediaanitulot
22 390 €+19,4 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
19,4 %-1,3 %(5v)
Omistusasunnot
93,2 %
Vuokra: 2,3 %
Lapsiperheet
15,9 %
Yksinasuvat
47,7 %
Työttömyysaste
16,7 %+1,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,0 %
65 vuotta täyttäneet: 33,3 %

Tunnusluvut

Alueen Puponmäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku84-16,0 %
Mediaanitulot22 390 €+19,4 %
Keski-ikä52,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut19,4 %-1,3 %
Työttömyysaste16,7 %+1,3 %
Omistusasunnot93,2 %-
Lapsiperheet15,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,2 %
Vuokra2,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo94,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,9 %
Yksinasuvat47,7 %
Muut taloudet36,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Puponmäki

Mitkä ovat alueen Puponmäki (79265) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 390 €. Muutos 5 vuodessa: +19,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Puponmäki (79265) on?
84 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -16,0 %.
Millaista asuminen alueella Puponmäki on?
Kotitalouksista 93,2 % asuu omistusasunnossa ja 2,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 94,5 % pientaloissa.
Miten alue Puponmäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Leppävirta: 12 / 16. Korkeakoulutetut: 19,4 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·79255Kurjala-Moninmäki
  • ·79190Valkeamäki
  • ·79180Tuppurinmäki
  • ·71360Litmaniemi (Kuopio)
  • ·79230Moninmäki
  • ·79330Näädänmaa
  • ·71380Mustinlahti (Kuopio)
  • ·71310Vehmersalmi Keskus (Kuopio)
  • ·79350Itä-Soisalo
  • ·79410Niinimäki
  • ·78200Varkaus Keskus (Varkaus)
  • ·79150Konnuslahti-Valkeamäki

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 395. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 636. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Leppävirta12. · 16 alueesta

Muut alueet: Leppävirta

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Leppävirta
#AlueArvo
1.Timola7848030 136 €+17,1 %
2.Paukarlahti7146029 003 €+15,8 %
3.Oravikoski7147028 737 €+20,5 %
4.Kotalahti7914027 806 €+22,6 %
5.Konnuslahti-Valkeamäki7915026 938 €+17,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
82600Tohmajärvi Keskus

Tohmajärvi

Mediaanitulot
22 393 €
Väkiluku
2 480
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
69510Halsua Keskus-Marjusaari

Halsua

Mediaanitulot
22 398 €
Väkiluku
677
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
66350Tainus

Kurikka

Mediaanitulot
22 381 €
Väkiluku
123
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
97765Kuha-Impiö-Itäranua

Ranua

Mediaanitulot
22 381 €
Väkiluku
78
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Leppävirta: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle