Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kangasniemi/51260
Vertaa

Tahkomäki

51260·Kangasniemi
11 × 11 km

Postinumeroalueella Tahkomäki (51260), Kangasniemi, asuu 145 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 083 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 98,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 11,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 29,7 %. Alueen asunnoista 97,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/11 (Kangasniemi)Väkiluku: sija 7/11 (Kangasniemi)
Väkiluku
145-11,6 %(5v)
Mediaanitulot
25 083 €+29,7 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,0 %+3,7 %(5v)
Omistusasunnot
98,4 %
Vuokra: 1,6 %
Lapsiperheet
19,0 %
Yksinasuvat
22,2 %
Työttömyysaste
7,2 %-8,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,2 %
65 vuotta täyttäneet: 33,8 %

Tunnusluvut

Alueen Tahkomäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku145-11,6 %
Mediaanitulot25 083 €+29,7 %
Keski-ikä50,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut25,0 %+3,7 %
Työttömyysaste7,2 %-8,2 %
Omistusasunnot98,4 %-
Lapsiperheet19,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus98,4 %
Vuokra1,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,0 %
Yksinasuvat22,2 %
Muut taloudet58,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Tahkomäki

Mitkä ovat alueen Tahkomäki (51260) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 083 €. Muutos 5 vuodessa: +29,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tahkomäki (51260) on?
145 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,6 %.
Millaista asuminen alueella Tahkomäki on?
Kotitalouksista 98,4 % asuu omistusasunnossa ja 1,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,6 % pientaloissa.
Miten alue Tahkomäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kangasniemi: 4 / 11. Korkeakoulutetut: 25,0 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·51270Kutemajärvi
  • ·77120Venetmäki (Pieksämäki)
  • ·41580Sauvamäki (Hankasalmi)
  • ·41500Hankasalmi Asemanseutu (Hankasalmi)
  • ·51380Synsiö
  • ·77240Halkokumpu (Pieksämäki)
  • ·41520Hankasalmi Keskus (Hankasalmi)
  • ·77140Huumala (Pieksämäki)
  • ·51440Vuojalahti
  • ·51335Kaihlamäki
  • ·77110Paltanen (Pieksämäki)
  • ·77220Neuvola (Pieksämäki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 520. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 294. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kangasniemi4. · 11 alueesta

Muut alueet: Kangasniemi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kangasniemi
#AlueArvo
1.Synsiö5138026 860 €+17,1 %
2.Koivula-Synsiö5136026 001 €+19,8 %
3.Kutemajärvi5127025 142 €+18,0 %
4.Vuojalahti5144024 766 €+17,9 %
5.Luusniemi5146024 761 €+15,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
49290Vastila

Pyhtää

Mediaanitulot
25 082 €
Väkiluku
342
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
33710Kaukajärvi

Tampere

Mediaanitulot
25 080 €
Väkiluku
19 097
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
69980Möttönen

Perho

Mediaanitulot
25 086 €
Väkiluku
881
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
33520Keskussairaala-alue-Kauppi

Tampere

Mediaanitulot
25 087 €
Väkiluku
1 240
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Kangasniemi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle