Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Lapinlahti/71960
Vertaa

Lukkarila

71960·Lapinlahti
12 × 10 km

Postinumeroalueella Lukkarila (71960), Lapinlahti, asuu 190 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 937 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 99,2 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 5,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 28,4 %. Alueen kotitalouksista 87,0 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 8/10 (Lapinlahti)Väkiluku: sija 8/10 (Lapinlahti)
Väkiluku
190-5,5 %(5v)
Mediaanitulot
23 937 €+28,4 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,8 %+4,9 %(5v)
Omistusasunnot
87,0 %
Vuokra: 10,0 %
Lapsiperheet
15,0 %
Yksinasuvat
37,0 %
Työttömyysaste
10,7 %-4,1 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,4 %
65 vuotta täyttäneet: 37,4 %

Tunnusluvut

Alueen Lukkarila tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku190-5,5 %
Mediaanitulot23 937 €+28,4 %
Keski-ikä52,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut24,8 %+4,9 %
Työttömyysaste10,7 %-4,1 %
Omistusasunnot87,0 %-
Lapsiperheet15,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus87,0 %
Vuokra10,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,0 %
Yksinasuvat37,0 %
Muut taloudet48,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Lukkarila

Mitkä ovat alueen Lukkarila (71960) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 937 €. Muutos 5 vuodessa: +28,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Lukkarila (71960) on?
190 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,5 %.
Millaista asuminen alueella Lukkarila on?
Kotitalouksista 87,0 % asuu omistusasunnossa ja 10,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,2 % pientaloissa.
Miten alue Lukkarila vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Lapinlahti: 8 / 10. Korkeakoulutetut: 24,8 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·71840Kuuslahti (Siilinjärvi)
  • ·73200Varpaisjärvi Keskus
  • ·71950Lammasaho (Kuopio)
  • ·71820Pöljä (Siilinjärvi)
  • ·73230Syvärinpää
  • ·71910Alapitkä
  • ·71850Leppäkaarre (Siilinjärvi)
  • ·73100Lapinlahti Keskus
  • ·71920Pajujärvi
  • ·73360Pajulahti (Kuopio)
  • ·71870Harjamäki (Siilinjärvi)
  • ·73110Mäntylahti-Karvasalmi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 915. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 107. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Lapinlahti8. · 10 alueesta

Muut alueet: Lapinlahti

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Lapinlahti
#AlueArvo
1.Nerkoo-Horsmanmäki7312027 620 €+20,1 %
2.Pajujärvi7192027 333 €+21,4 %
3.Alapitkä7191027 236 €+19,8 %
4.Mäntylahti-Karvasalmi7311027 235 €+36,7 %
5.Syvärinpää7323026 189 €+21,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
28900Tahkoluoto-Reposaari

Pori

Mediaanitulot
23 938 €
Väkiluku
858
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
32200Loimaa Keskus

Loimaa

Mediaanitulot
23 938 €
Väkiluku
7 927
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
18150Jyränkö

Heinola

Mediaanitulot
23 943 €
Väkiluku
2 155
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
25760Kiila

Kemiönsaari

Mediaanitulot
23 931 €
Väkiluku
124
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Lapinlahti: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle