Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Siilinjärvi/71840
Vertaa

Kuuslahti

71840·Siilinjärvi
4,8 × 16 km

Postinumeroalueella Kuuslahti (71840), Siilinjärvi, asuu 500 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 494 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,0 %. Alueen asunnoista 98,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/8 (Siilinjärvi)Väkiluku: sija 7/8 (Siilinjärvi)
Väkiluku
500-5,5 %(5v)
Mediaanitulot
28 494 €+18,0 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,9 %+1,2 %(5v)
Omistusasunnot
95,5 %
Vuokra: 2,0 %
Lapsiperheet
30,2 %
Yksinasuvat
22,3 %
Työttömyysaste
7,7 %-0,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,5 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,6 %
65 vuotta täyttäneet: 21,2 %

Tunnusluvut

Alueen Kuuslahti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku500-5,5 %
Mediaanitulot28 494 €+18,0 %
Keski-ikä42,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut24,9 %+1,2 %
Työttömyysaste7,7 %-0,1 %
Omistusasunnot95,5 %-
Lapsiperheet30,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,5 %
Vuokra2,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,3 %
Pientalo98,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet30,2 %
Yksinasuvat22,3 %
Muut taloudet47,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Kuuslahti

Mitkä ovat alueen Kuuslahti (71840) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 494 €. Muutos 5 vuodessa: +18,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kuuslahti (71840) on?
500 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,5 %.
Millaista asuminen alueella Kuuslahti on?
Kotitalouksista 95,5 % asuu omistusasunnossa ja 2,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,3 % on kerrostaloissa ja 98,2 % pientaloissa.
Miten alue Kuuslahti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Siilinjärvi: 4 / 8. Korkeakoulutetut: 24,9 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·73360Pajulahti (Kuopio)
  • ·71950Lammasaho (Kuopio)
  • ·71960Lukkarila (Lapinlahti)
  • ·71850Leppäkaarre
  • ·71820Pöljä
  • ·73410Pieksänkoski (Kuopio)
  • ·73350Haluna (Kuopio)
  • ·70900Toivala
  • ·73200Varpaisjärvi Keskus (Lapinlahti)
  • ·71870Harjamäki
  • ·70910Vuorela
  • ·70940Jännevirta (Kuopio)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet553. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 415. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Siilinjärvi4. · 8 alueesta

Muut alueet: Siilinjärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Siilinjärvi
#AlueArvo
1.Toivala7090030 999 €+13,7 %
2.Harjamäki7187030 151 €+14,4 %
3.Hamula7189029 106 €+19,1 %
4.Pöljä7182027 935 €+18,4 %
5.Vuorela7091027 747 €+16,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
99830Saariselkä

Inari

Mediaanitulot
28 492 €
Väkiluku
441
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
41630Oravasaari

Jyväskylä

Mediaanitulot
28 492 €
Väkiluku
391
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
36240Vatiala

Kangasala

Mediaanitulot
28 500 €
Väkiluku
6 123
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
21360Lieto Asemanseutu

Lieto

Mediaanitulot
28 481 €
Väkiluku
1 794
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Siilinjärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle