Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Lapinlahti/73120
Vertaa

Nerkoo-Horsmanmäki

73120·Lapinlahti
10 × 9,7 km

Postinumeroalueella Nerkoo-Horsmanmäki (73120), Lapinlahti, asuu 481 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 620 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 30,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 99,2 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 4,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 20,1 %. Alueen kotitalouksista 94,0 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 1/10 (Lapinlahti)Väkiluku: sija 4/10 (Lapinlahti)
Väkiluku
481-4,2 %(5v)
Mediaanitulot
27 620 €+20,1 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
30,6 %+1,7 %(5v)
Omistusasunnot
94,0 %
Vuokra: 5,0 %
Lapsiperheet
28,4 %
Yksinasuvat
24,9 %
Työttömyysaste
8,9 %+1,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,8 %
65 vuotta täyttäneet: 19,8 %

Tunnusluvut

Alueen Nerkoo-Horsmanmäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku481-4,2 %
Mediaanitulot27 620 €+20,1 %
Keski-ikä43,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut30,6 %+1,7 %
Työttömyysaste8,9 %+1,7 %
Omistusasunnot94,0 %-
Lapsiperheet28,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,0 %
Vuokra5,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet28,4 %
Yksinasuvat24,9 %
Muut taloudet46,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Nerkoo-Horsmanmäki

Mitkä ovat alueen Nerkoo-Horsmanmäki (73120) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 620 €. Muutos 5 vuodessa: +20,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Nerkoo-Horsmanmäki (73120) on?
481 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,2 %.
Millaista asuminen alueella Nerkoo-Horsmanmäki on?
Kotitalouksista 94,0 % asuu omistusasunnossa ja 5,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,2 % pientaloissa.
Miten alue Nerkoo-Horsmanmäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Lapinlahti: 1 / 10. Korkeakoulutetut: 30,6 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·73100Lapinlahti Keskus
  • ·73110Mäntylahti-Karvasalmi
  • ·74520Kirmanranta (Iisalmi)
  • ·74140Ritoniemi (Iisalmi)
  • ·71920Pajujärvi
  • ·74420Hernejärvi (Sonkajärvi)
  • ·74510Peltosalmi-Sourunsalo (Iisalmi)
  • ·74130Kihmula (Iisalmi)
  • ·71910Alapitkä
  • ·74540Kotikylä (Iisalmi)
  • ·74120Iisalmi Keskus Pohjoinen (Iisalmi)
  • ·71760Ahkionlahti-Vianta (Kuopio)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet737. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 441. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Lapinlahti1. · 10 alueesta

Muut alueet: Lapinlahti

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Lapinlahti
#AlueArvo
1.Pajujärvi7192027 333 €+21,4 %
2.Alapitkä7191027 236 €+19,8 %
3.Mäntylahti-Karvasalmi7311027 235 €+36,7 %
4.Syvärinpää7323026 189 €+21,3 %
5.Korpijärvi7325024 473 €+27,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
95340Loue

Tervola

Mediaanitulot
27 620 €
Väkiluku
227
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
43130Tarvaala

Saarijärvi

Mediaanitulot
27 619 €
Väkiluku
397
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
45720Kotiharju-Puhjonmäki

Kouvola

Mediaanitulot
27 618 €
Väkiluku
2 475
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
21380Aura Keskus

Aura

Mediaanitulot
27 624 €
Väkiluku
3 455
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Lapinlahti: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle