Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Siilinjärvi/71870
Vertaa

Harjamäki

71870·Siilinjärvi
2,7 × 2,6 km

Postinumeroalueella Harjamäki (71870), Siilinjärvi, asuu 423 asukasta. Mediaanitulot ovat 30 151 €, asukkaiden keski-ikä on 36,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 45,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 71,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 14,4 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 3,0 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 34,2 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/8 (Siilinjärvi)Väkiluku: sija 8/8 (Siilinjärvi)
Väkiluku
423-5,8 %(5v)
Mediaanitulot
30 151 €+14,4 %(5v)
Keski-ikä
36,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
45,3 %+3,0 %(5v)
Omistusasunnot
71,3 %
Vuokra: 28,7 %
Lapsiperheet
36,8 %
Yksinasuvat
37,4 %
Työttömyysaste
7,2 %-4,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
12,5 %
65 vuotta täyttäneet: 9,7 %

Tunnusluvut

Alueen Harjamäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku423-5,8 %
Mediaanitulot30 151 €+14,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)535 €/m²-
Keski-ikä36,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut45,3 %+3,0 %
Työttömyysaste7,2 %-4,8 %
Omistusasunnot71,3 %-
Lapsiperheet36,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2022, 7 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus71,3 %
Vuokra28,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo34,2 %
Pientalo59,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet36,8 %
Yksinasuvat37,4 %
Muut taloudet25,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Harjamäki

Mitkä ovat alueen Harjamäki (71870) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 30 151 €. Muutos 5 vuodessa: +14,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Harjamäki (71870) on?
423 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,8 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Harjamäki (71870)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 535 €/m² (2022). Luku perustuu 7 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Harjamäki on?
Kotitalouksista 71,3 % asuu omistusasunnossa ja 28,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 34,2 % on kerrostaloissa ja 59,6 % pientaloissa.
Miten alue Harjamäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Siilinjärvi: 2 / 8. Korkeakoulutetut: 45,3 %, keski-ikä: 36,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·71800Siilinjärvi Keskus
  • ·71890Hamula
  • ·71820Pöljä
  • ·71850Leppäkaarre
  • ·70910Vuorela
  • ·70260Julkula (Kuopio)
  • ·71910Alapitkä (Lapinlahti)
  • ·70420Päiväranta (Kuopio)
  • ·70240Niuvaniemen Sairaala-alue (Kuopio)
  • ·70280Länsi-Puijo (Kuopio)
  • ·70210Kuopion Keskussairaala-alue (Kuopio)
  • ·70200Puijonlaakso (Kuopio)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet280. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 525. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Siilinjärvi2. · 8 alueesta

Muut alueet: Siilinjärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Siilinjärvi
#AlueArvo
1.Toivala7090030 999 €+13,7 %
2.Hamula7189029 106 €+19,1 %
3.Kuuslahti7184028 494 €+18,0 %
4.Pöljä7182027 935 €+18,4 %
5.Vuorela7091027 747 €+16,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
25820Vestlax

Kemiönsaari

Mediaanitulot
30 152 €
Väkiluku
121
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
22630Lumparland

Lumparland

Mediaanitulot
30 155 €
Väkiluku
377
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
78480Timola

Leppävirta

Mediaanitulot
30 136 €
Väkiluku
489
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
70870Hiltulanlahti

Kuopio

Mediaanitulot
30 122 €
Väkiluku
2 366
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Siilinjärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle