Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Iisalmi/74170
Vertaa

Soinlahti

74170·Iisalmi
12 × 12 km

Postinumeroalueella Soinlahti (74170), Iisalmi, asuu 824 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 476 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 96,5 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 17,8 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 3,0 prosenttiyksikköä. Väkiluku on pienentynyt 2,6 % viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 2/12 (Iisalmi)Väkiluku: sija 7/12 (Iisalmi)
Väkiluku
824-2,6 %(5v)
Mediaanitulot
28 476 €+17,8 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,9 %+3,0 %(5v)
Omistusasunnot
96,5 %
Vuokra: 2,9 %
Lapsiperheet
28,4 %
Yksinasuvat
27,3 %
Työttömyysaste
7,5 %-0,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,4 %
65 vuotta täyttäneet: 23,5 %

Tunnusluvut

Alueen Soinlahti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku824-2,6 %
Mediaanitulot28 476 €+17,8 %
Keski-ikä43,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut28,9 %+3,0 %
Työttömyysaste7,5 %-0,6 %
Omistusasunnot96,5 %-
Lapsiperheet28,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus96,5 %
Vuokra2,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet28,4 %
Yksinasuvat27,3 %
Muut taloudet44,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Soinlahti

Mitkä ovat alueen Soinlahti (74170) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 476 €. Muutos 5 vuodessa: +17,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Soinlahti (74170) on?
824 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,6 %.
Millaista asuminen alueella Soinlahti on?
Kotitalouksista 96,5 % asuu omistusasunnossa ja 2,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,7 % pientaloissa.
Miten alue Soinlahti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Iisalmi: 2 / 12. Korkeakoulutetut: 28,9 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·74120Iisalmi Keskus Pohjoinen
  • ·74100Iisalmi Keskus, Eteläinen
  • ·74130Kihmula
  • ·74160Koljonvirta
  • ·74510Peltosalmi-Sourunsalo
  • ·74270Kauppilanmäki (Vieremä)
  • ·74140Ritoniemi
  • ·74520Kirmanranta
  • ·74540Kotikylä
  • ·74150Laidunmäki
  • ·74200Vieremä Keskus (Vieremä)
  • ·74590Kurenpolvi (Vieremä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet559. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 182. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Iisalmi2. · 12 alueesta

Muut alueet: Iisalmi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Iisalmi
#AlueArvo
1.Koljonvirta7416028 826 €+17,9 %
2.Kirmanranta7452027 586 €+12,6 %
3.Ritoniemi7414027 189 €+18,5 %
4.Laidunmäki7415025 956 €+14,9 %
5.Peltosalmi-Sourunsalo7451024 719 €+17,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
21590Karuna

Sauvo

Mediaanitulot
28 479 €
Väkiluku
403
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
21360Lieto Asemanseutu

Lieto

Mediaanitulot
28 481 €
Väkiluku
1 794
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
92140Pattijoki Keskus

Raahe

Mediaanitulot
28 481 €
Väkiluku
6 064
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
99830Saariselkä

Inari

Mediaanitulot
28 492 €
Väkiluku
441
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Iisalmi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle