Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Iisalmi/74510
Vertaa

Peltosalmi-Sourunsalo

74510·Iisalmi
4,0 × 5,1 km

Postinumeroalueella Peltosalmi-Sourunsalo (74510), Iisalmi, asuu 711 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 719 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 14,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 42,4 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 17,1 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 21,5 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/12 (Iisalmi)Väkiluku: sija 8/12 (Iisalmi)
Väkiluku
711-3,4 %(5v)
Mediaanitulot
24 719 €+17,1 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
14,6 %+0,1 %(5v)
Omistusasunnot
53,7 %
Vuokra: 45,2 %
Lapsiperheet
24,7 %
Yksinasuvat
42,4 %
Työttömyysaste
15,3 %+0,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
12,8 %
65 vuotta täyttäneet: 25,3 %

Tunnusluvut

Alueen Peltosalmi-Sourunsalo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku711-3,4 %
Mediaanitulot24 719 €+17,1 %
Keski-ikä42,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut14,6 %+0,1 %
Työttömyysaste15,3 %+0,1 %
Omistusasunnot53,7 %-
Lapsiperheet24,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus53,7 %
Vuokra45,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo21,5 %
Pientalo78,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,7 %
Yksinasuvat42,4 %
Muut taloudet32,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Peltosalmi-Sourunsalo

Mitkä ovat alueen Peltosalmi-Sourunsalo (74510) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 719 €. Muutos 5 vuodessa: +17,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Peltosalmi-Sourunsalo (74510) on?
711 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,4 %.
Millaista asuminen alueella Peltosalmi-Sourunsalo on?
Kotitalouksista 53,7 % asuu omistusasunnossa ja 45,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 21,5 % on kerrostaloissa ja 78,5 % pientaloissa.
Miten alue Peltosalmi-Sourunsalo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Iisalmi: 6 / 12. Korkeakoulutetut: 14,6 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·74130Kihmula
  • ·74120Iisalmi Keskus Pohjoinen
  • ·74100Iisalmi Keskus, Eteläinen
  • ·74520Kirmanranta
  • ·74540Kotikylä
  • ·74170Soinlahti
  • ·74140Ritoniemi
  • ·74160Koljonvirta
  • ·74150Laidunmäki
  • ·74550Pörsänmäki
  • ·73120Nerkoo-Horsmanmäki (Lapinlahti)
  • ·74270Kauppilanmäki (Vieremä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 641. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 254. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Iisalmi6. · 12 alueesta

Muut alueet: Iisalmi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Iisalmi
#AlueArvo
1.Koljonvirta7416028 826 €+17,9 %
2.Soinlahti7417028 476 €+17,8 %
3.Kirmanranta7452027 586 €+12,6 %
4.Ritoniemi7414027 189 €+18,5 %
5.Laidunmäki7415025 956 €+14,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
72220Eliaksela

Tervo

Mediaanitulot
24 715 €
Väkiluku
54
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
58150Makkola

Savonlinna

Mediaanitulot
24 724 €
Väkiluku
188
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
21800Kyrö

Pöytyä

Mediaanitulot
24 712 €
Väkiluku
2 385
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
81810Jamali

Lieksa

Mediaanitulot
24 710 €
Väkiluku
274
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Iisalmi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle