Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vieremä/74590
Vertaa

Kurenpolvi

74590·Vieremä
8,7 × 15 km

Postinumeroalueella Kurenpolvi (74590), Vieremä, asuu 279 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 285 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 10,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 13,2 %. Alueen asunnoista 95,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/6 (Vieremä)Väkiluku: sija 4/6 (Vieremä)
Väkiluku
279-10,0 %(5v)
Mediaanitulot
26 285 €+13,2 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,1 %+1,8 %(5v)
Omistusasunnot
93,5 %
Vuokra: 4,8 %
Lapsiperheet
19,4 %
Yksinasuvat
25,0 %
Työttömyysaste
7,8 %+2,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,7 %
65 vuotta täyttäneet: 30,8 %

Tunnusluvut

Alueen Kurenpolvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku279-10,0 %
Mediaanitulot26 285 €+13,2 %
Keski-ikä48,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut28,1 %+1,8 %
Työttömyysaste7,8 %+2,5 %
Omistusasunnot93,5 %-
Lapsiperheet19,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,5 %
Vuokra4,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo95,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,4 %
Yksinasuvat25,0 %
Muut taloudet55,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Kurenpolvi

Mitkä ovat alueen Kurenpolvi (74590) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 285 €. Muutos 5 vuodessa: +13,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kurenpolvi (74590) on?
279 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -10,0 %.
Millaista asuminen alueella Kurenpolvi on?
Kotitalouksista 93,5 % asuu omistusasunnossa ja 4,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 95,6 % pientaloissa.
Miten alue Kurenpolvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vieremä: 1 / 6. Korkeakoulutetut: 28,1 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·74595Runni (Iisalmi)
  • ·74160Koljonvirta (Iisalmi)
  • ·74150Laidunmäki (Iisalmi)
  • ·74610Honkaranta (Kiuruvesi)
  • ·74230Salahmi
  • ·74640Sulkavanjärvi (Kiuruvesi)
  • ·74840Koppeloharju (Kiuruvesi)
  • ·74100Iisalmi Keskus, Eteläinen (Iisalmi)
  • ·74170Soinlahti (Iisalmi)
  • ·74120Iisalmi Keskus Pohjoinen (Iisalmi)
  • ·74630Heinäkylä (Kiuruvesi)
  • ·74200Vieremä Keskus

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 109. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 788. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vieremä1. · 6 alueesta

Muut alueet: Vieremä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vieremä
#AlueArvo
1.Kauppilanmäki7427025 398 €+18,7 %
2.Salahmi7423024 964 €+13,1 %
3.Vieremä Keskus7420024 011 €+21,0 %
4.Nissilä7425023 070 €+22,0 %
5.Marttisenjärvi7424022 076 €+25,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
99870Inari Keskus - Lemmenjoki

Inari

Mediaanitulot
26 286 €
Väkiluku
1 194
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
03810Ikkala

Lohja

Mediaanitulot
26 281 €
Väkiluku
511
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
36220Suorama

Kangasala

Mediaanitulot
26 289 €
Väkiluku
5 490
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
62185Mäki-Paavola

Lapua

Mediaanitulot
26 277 €
Väkiluku
111
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Vieremä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle