Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Nurmes/75970
Vertaa

Kohtavaara

75970·Nurmes
6,4 × 7,1 km

Postinumeroalueella Kohtavaara (75970), Nurmes, asuu 108 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 269 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 31,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 84,0 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 22,1 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 4,5 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 98,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/13 (Nurmes)Väkiluku: sija 8/13 (Nurmes)
Väkiluku
108+1,9 %(5v)
Mediaanitulot
26 269 €+22,1 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
31,2 %+4,5 %(5v)
Omistusasunnot
84,0 %
Vuokra: 10,0 %
Lapsiperheet
16,0 %
Yksinasuvat
34,0 %
Työttömyysaste
5,8 %-3,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,4 %
65 vuotta täyttäneet: 31,5 %

Tunnusluvut

Alueen Kohtavaara tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku108+1,9 %
Mediaanitulot26 269 €+22,1 %
Keski-ikä49,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut31,2 %+4,5 %
Työttömyysaste5,8 %-3,1 %
Omistusasunnot84,0 %-
Lapsiperheet16,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus84,0 %
Vuokra10,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet16,0 %
Yksinasuvat34,0 %
Muut taloudet50,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Kohtavaara

Mitkä ovat alueen Kohtavaara (75970) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 269 €. Muutos 5 vuodessa: +22,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kohtavaara (75970) on?
108 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +1,9 %.
Millaista asuminen alueella Kohtavaara on?
Kotitalouksista 84,0 % asuu omistusasunnossa ja 10,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,2 % pientaloissa.
Miten alue Kohtavaara vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Nurmes: 1 / 13. Korkeakoulutetut: 31,2 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·75990Höljäkkä
  • ·75500Nurmes Keskus
  • ·83910Paalasmaa (Juuka)
  • ·81850Mätäsvaara (Lieksa)
  • ·75890Saramo-Petäiskylä-Mujejärvi
  • ·83940Nunnanlahti (Juuka)
  • ·81860Viekijärvi (Lieksa)
  • ·75530Porokylä
  • ·75930Petäiskylä
  • ·81820Kylänlahti (Lieksa)
  • ·83900Juuka Keskus (Juuka)
  • ·83870Polvela-Timovaara (Juuka)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 113. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 499. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Nurmes1. · 13 alueesta

Muut alueet: Nurmes

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Nurmes
#AlueArvo
1.Karhunpää7571026 224 €+30,4 %
2.Savikylä7565024 054 €+21,9 %
3.Porokylä7553022 706 €+17,8 %
4.Nurmes Keskus7550022 198 €+18,0 %
5.Pajukoski7574022 128 €+49,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
10650Flyet

Raasepori

Mediaanitulot
26 273 €
Väkiluku
2 612
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
62185Mäki-Paavola

Lapua

Mediaanitulot
26 277 €
Väkiluku
111
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
85540Mönkö

Nivala

Mediaanitulot
26 259 €
Väkiluku
548
Keski-ikä
36,0 v
Avaa alue →Vertaa
03810Ikkala

Lohja

Mediaanitulot
26 281 €
Väkiluku
511
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Nurmes: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle