Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Lapua/62185
Vertaa

Mäki-Paavola

62185·Lapua
7,5 × 11 km

Postinumeroalueella Mäki-Paavola (62185), Lapua, asuu 111 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 277 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 34,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 13,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 23,5 %. Alueen asunnoista 98,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/11 (Lapua)Väkiluku: sija 10/11 (Lapua)
Väkiluku
111-13,3 %(5v)
Mediaanitulot
26 277 €+23,5 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
34,4 %+5,0 %(5v)
Omistusasunnot
93,5 %
Vuokra: 4,3 %
Lapsiperheet
19,6 %
Yksinasuvat
23,9 %
Työttömyysaste
8,8 %-7,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,8 %
65 vuotta täyttäneet: 23,4 %

Tunnusluvut

Alueen Mäki-Paavola tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku111-13,3 %
Mediaanitulot26 277 €+23,5 %
Keski-ikä47,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut34,4 %+5,0 %
Työttömyysaste8,8 %-7,4 %
Omistusasunnot93,5 %-
Lapsiperheet19,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,5 %
Vuokra4,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,6 %
Yksinasuvat23,9 %
Muut taloudet56,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Mäki-Paavola

Mitkä ovat alueen Mäki-Paavola (62185) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 277 €. Muutos 5 vuodessa: +23,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Mäki-Paavola (62185) on?
111 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -13,3 %.
Millaista asuminen alueella Mäki-Paavola on?
Kotitalouksista 93,5 % asuu omistusasunnossa ja 4,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,5 % pientaloissa.
Miten alue Mäki-Paavola vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Lapua: 5 / 11. Korkeakoulutetut: 34,4 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·62160Karhunkylä
  • ·60640Kurjenneva (Seinäjoki)
  • ·62175Ylikylä-Mäenpää
  • ·62165Tiisteenjoki
  • ·62280Mustamaa
  • ·62190Ruha
  • ·61150Sydänmaa (Alavus)
  • ·62170Lakaluoma
  • ·62290Hirvikylä
  • ·63160Salmi (Kuortane)
  • ·60550Nurmo Keskus (Seinäjoki)
  • ·61160Koura (Seinäjoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 111. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 488. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Lapua5. · 11 alueesta

Muut alueet: Lapua

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Lapua
#AlueArvo
1.Mustamaa6228027 884 €+29,4 %
2.Hellanmaa6213026 799 €+27,3 %
3.Ruha6219026 777 €+16,3 %
4.Karhunkylä6216026 591 €+25,6 %
5.Lapua Keskus6210026 079 €+18,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
03810Ikkala

Lohja

Mediaanitulot
26 281 €
Väkiluku
511
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
10650Flyet

Raasepori

Mediaanitulot
26 273 €
Väkiluku
2 612
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
75970Kohtavaara

Nurmes

Mediaanitulot
26 269 €
Väkiluku
108
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
74590Kurenpolvi

Vieremä

Mediaanitulot
26 285 €
Väkiluku
279
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Seinäjoki|Muuttajalle

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

14. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Lapua: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle