Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Nurmes

Kaupunki

Nurmes

Nurmes koostuu 13 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 8 853 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 22 107 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 19,0 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
8 853
Mediaanitulot (ka.)
22 107 €
Neliöhinta (ka.)
508 €/m²
Keski-ikä (ka.)
51,8 v
Korkeakoulutetut (ka.)
19,0 %
Omistusasunnot (ka.)
78,4 %
Lapsiperheet (ka.)
13,1 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

75500Nurmes Keskus

Nurmes

1. suurin
Mediaanitulot
22 198 €
Väkiluku
3 712
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
75530Porokylä

Nurmes

2. suurin
Mediaanitulot
22 706 €
Väkiluku
2 544
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
75700Valtimo Keskus

Nurmes

3. suurin
Mediaanitulot
20 422 €
Väkiluku
1 206
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
75650Savikylä

Nurmes

4. suurin
Mediaanitulot
24 054 €
Väkiluku
398
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
75710Karhunpää

Nurmes

5. suurin
Mediaanitulot
26 224 €
Väkiluku
240
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
75770Puukari

Nurmes

6. suurin
Mediaanitulot
20 484 €
Väkiluku
156
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Nurmes: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Nurmes

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Nurmes
#AlueArvo
1.Kohtavaara7597026 269 €+22,1 %
2.Karhunpää7571026 224 €+30,4 %
3.Savikylä7565024 054 €+21,9 %
4.Porokylä7553022 706 €+17,8 %
5.Nurmes Keskus7550022 198 €+18,0 %
6.Pajukoski7574022 128 €+49,9 %
7.Petäiskylä7593022 017 €+34,5 %
8.Saramo-Petäiskylä-Mujejärvi7589021 295 €+32,5 %
9.Ylä-Valtimo7584020 715 €+20,7 %
10.Puukari7577020 484 €+18,8 %
11.Valtimo Keskus7570020 422 €+16,1 %
12.Höljäkkä7599020 211 €+9,8 %
13.Rumo7579018 669 €+19,5 %

Väestönkasvu: Nurmes

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Nurmes
#AlueArvo
1.Kohtavaara75970+1,9 %+1,9 %
2.Petäiskylä75930-1,9 %-1,9 %
3.Porokylä75530-5,2 %-5,2 %
4.Nurmes Keskus75500-5,5 %-5,5 %
5.Rumo75790-6,6 %-6,6 %
6.Valtimo Keskus75700-7,0 %-7,0 %
7.Karhunpää75710-9,1 %-9,1 %
8.Savikylä75650-9,3 %-9,3 %
9.Puukari75770-9,8 %-9,8 %
10.Ylä-Valtimo75840-11,5 %-11,5 %
11.Saramo-Petäiskylä-Mujejärvi75890-14,5 %-14,5 %
12.Pajukoski75740-15,8 %-15,8 %
13.Höljäkkä75990-25,2 %-25,2 %

Kaikki 13 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
75500Nurmes Keskus75530Porokylä75650Savikylä75700Valtimo Keskus75710Karhunpää75740Pajukoski75770Puukari75790Rumo75840Ylä-Valtimo75890Saramo-Petäiskylä-Mujejärvi75930Petäiskylä75970Kohtavaara75990Höljäkkä

Usein kysytyt kysymykset: Nurmes

Kuinka monta asukasta kaupungissa Nurmes on?
Kaupungissa Nurmes asuu yhteensä 8 853 asukasta 13 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Nurmes?
13 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Nurmes?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 22 107 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Kohtavaara: 26 269 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Nurmes?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Nurmes on noin 508 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 3 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Porokylä (585 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Nurmes?
Kohtavaara (26 269 €), Karhunpää (26 224 €), Savikylä (24 054 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Nurmes?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Kohtavaara (+1,9 %), Petäiskylä (-1,9 %), Porokylä (-5,2 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Nurmes?
Kaupungissa Nurmes on 13 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.