Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Liperi/83340
Vertaa

Kaarnalampi

83340·Liperi
6,0 × 3,5 km

Postinumeroalueella Kaarnalampi (83340), Liperi, asuu 75 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 342 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 18,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 11,7 %. Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 14/14 (Liperi)Väkiluku: sija 13/14 (Liperi)
Väkiluku
75-18,5 %(5v)
Mediaanitulot
21 342 €+11,7 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v+6,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,5 %+4,8 %(5v)
Omistusasunnot
92,5 %
Vuokra: 5,0 %
Lapsiperheet
12,5 %
Yksinasuvat
45,0 %
Työttömyysaste
14,3 %+0,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,0 %
65 vuotta täyttäneet: 45,3 %

Tunnusluvut

Alueen Kaarnalampi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku75-18,5 %
Mediaanitulot21 342 €+11,7 %
Keski-ikä54,0 v+6,0 %
Korkeakoulutetut18,5 %+4,8 %
Työttömyysaste14,3 %+0,8 %
Omistusasunnot92,5 %-
Lapsiperheet12,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,5 %
Vuokra5,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,5 %
Yksinasuvat45,0 %
Muut taloudet42,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Kaarnalampi

Mitkä ovat alueen Kaarnalampi (83340) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 342 €. Muutos 5 vuodessa: +11,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kaarnalampi (83340) on?
75 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -18,5 %.
Millaista asuminen alueella Kaarnalampi on?
Kotitalouksista 92,5 % asuu omistusasunnossa ja 5,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Kaarnalampi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Liperi: 14 / 14. Korkeakoulutetut: 18,5 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·83320Risti-Juojärvi
  • ·83480Ahonkylä
  • ·83330Kaatamo
  • ·83400Viinijärvi
  • ·83500Outokumpu Keskus (Outokumpu)
  • ·83550Kokonvaara (Outokumpu)
  • ·79895Sarvikumpu (Heinävesi)
  • ·83430Käsämä
  • ·83780Horsmanaho (Polvijärvi)
  • ·79940Vihtari-Poikiinaho (Heinävesi)
  • ·83100Liperi Keskus
  • ·58390Rönkönvaara (Savonlinna)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 639. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 693. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Liperi14. · 14 alueesta

Muut alueet: Liperi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Liperi
#AlueArvo
1.Harinjärvi8346030 216 €+20,4 %
2.Käsämä8343028 419 €+15,4 %
3.Vaivio8345028 197 €+20,8 %
4.Ylämylly8040028 184 €+15,8 %
5.Salokylä8313027 151 €+11,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
35480Längelmäki

Orivesi

Mediaanitulot
21 335 €
Väkiluku
53
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
29860Otamo

Siikainen

Mediaanitulot
21 350 €
Väkiluku
120
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
89200Puolanka Keskus

Puolanka

Mediaanitulot
21 362 €
Väkiluku
1 928
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
79860Suuraho - Uusi-Valamo

Heinävesi

Mediaanitulot
21 315 €
Väkiluku
140
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Joensuu|Muuttajalle

Joensuun parhaat asuinalueet 2026

Joensuun parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Liperi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle