Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Liperi

Kaupunki

Liperi

Liperi koostuu 14 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 11 713 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 25 117 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 27,4 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
11 713
Mediaanitulot (ka.)
25 117 €
Neliöhinta (ka.)
850 €/m²
Keski-ikä (ka.)
48,2 v
Korkeakoulutetut (ka.)
27,4 %
Omistusasunnot (ka.)
88,4 %
Lapsiperheet (ka.)
19,3 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

80400Ylämylly

Liperi

1. suurin
Mediaanitulot
28 184 €
Väkiluku
5 521
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
83100Liperi Keskus

Liperi

2. suurin
Mediaanitulot
21 958 €
Väkiluku
2 341
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
83400Viinijärvi

Liperi

3. suurin
Mediaanitulot
22 348 €
Väkiluku
1 318
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
83430Käsämä

Liperi

4. suurin
Mediaanitulot
28 419 €
Väkiluku
550
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
83130Salokylä

Liperi

5. suurin
Mediaanitulot
27 151 €
Väkiluku
362
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
83450Vaivio

Liperi

6. suurin
Mediaanitulot
28 197 €
Väkiluku
357
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Liperi: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Liperi

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Liperi
#AlueArvo
1.Harinjärvi8346030 216 €+20,4 %
2.Käsämä8343028 419 €+15,4 %
3.Vaivio8345028 197 €+20,8 %
4.Ylämylly8040028 184 €+15,8 %
5.Salokylä8313027 151 €+11,4 %
6.Ahonkylä8348024 785 €+27,6 %
7.Roukalahti8315024 677 €+24,7 %
8.Kaatamo8333024 549 €+36,6 %
9.Tutjunniemi8316024 189 €+46,5 %
10.Puromäki8314023 858 €+17,5 %
11.Viinijärvi8340022 348 €+18,1 %
12.Liperi Keskus8310021 958 €+16,8 %
13.Risti-Juojärvi8332021 758 €+1,9 %
14.Kaarnalampi8334021 342 €+11,7 %

Väestönkasvu: Liperi

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Liperi
#AlueArvo
1.Käsämä83430+3,6 %+3,6 %
2.Harinjärvi83460+2,8 %+2,8 %
3.Vaivio83450+2,6 %+2,6 %
4.Ylämylly80400+0,2 %+0,2 %
5.Liperi Keskus83100-3,1 %-3,1 %
6.Viinijärvi83400-3,4 %-3,4 %
7.Roukalahti83150-5,2 %-5,2 %
8.Salokylä83130-5,5 %-5,5 %
9.Tutjunniemi83160-7,6 %-7,6 %
10.Risti-Juojärvi83320-10,1 %-10,1 %
11.Puromäki83140-11,7 %-11,7 %
12.Ahonkylä83480-12,0 %-12,0 %
13.Kaarnalampi83340-18,5 %-18,5 %
14.Kaatamo83330-18,8 %-18,8 %

Kaikki 14 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
80400Ylämylly83100Liperi Keskus83130Salokylä83140Puromäki83150Roukalahti83160Tutjunniemi83320Risti-Juojärvi83330Kaatamo83340Kaarnalampi83400Viinijärvi83430Käsämä83450Vaivio83460Harinjärvi83480Ahonkylä

Usein kysytyt kysymykset: Liperi

Kuinka monta asukasta kaupungissa Liperi on?
Kaupungissa Liperi asuu yhteensä 11 713 asukasta 14 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Liperi?
14 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Liperi?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 25 117 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Harinjärvi: 30 216 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Liperi?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Liperi on noin 850 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 3 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Ylämylly (1 682 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Liperi?
Harinjärvi (30 216 €), Käsämä (28 419 €), Vaivio (28 197 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Liperi?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Käsämä (+3,6 %), Harinjärvi (+2,8 %), Vaivio (+2,6 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Liperi?
Kaupungissa Liperi on 14 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Liperi

Kaikki oppaat →

Aluevalintaan Pohjois-Karjalassa: Joensuun parhaat asuinalueet.

Joensuu|Muuttajalle

Joensuun parhaat asuinalueet 2026

Joensuun parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.