Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Liperi/80400
Vertaa

Ylämylly

80400·Liperi
15 × 16 km

Postinumeroalueella Ylämylly (80400), Liperi, asuu 5 521 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 184 €, asukkaiden keski-ikä on 40,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 36,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 73,8 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 15,8 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 1,9 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 4/14 (Liperi)Väkiluku: sija 1/14 (Liperi)
Väkiluku
5 521+0,2 %(5v)
Mediaanitulot
28 184 €+15,8 %(5v)
Keski-ikä
40,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
36,6 %+1,7 %(5v)
Omistusasunnot
73,8 %
Vuokra: 25,3 %
Lapsiperheet
30,9 %
Yksinasuvat
35,5 %
Työttömyysaste
11,1 %+1,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,2 %
65 vuotta täyttäneet: 17,2 %

Tunnusluvut

Alueen Ylämylly tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku5 521+0,2 %
Mediaanitulot28 184 €+15,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 682 €/m²+0,7 %
Keski-ikä40,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut36,6 %+1,7 %
Työttömyysaste11,1 %+1,9 %
Omistusasunnot73,8 %-
Lapsiperheet30,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 14 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus73,8 %
Vuokra25,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo12,7 %
Pientalo85,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet30,9 %
Yksinasuvat35,5 %
Muut taloudet33,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Ylämylly

Mitkä ovat alueen Ylämylly (80400) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 184 €. Muutos 5 vuodessa: +15,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ylämylly (80400) on?
5 521 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +0,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Ylämylly (80400)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 682 €/m² (2025). Luku perustuu 14 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +0,7 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Ylämylly on?
Kotitalouksista 73,8 % asuu omistusasunnossa ja 25,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 12,7 % on kerrostaloissa ja 85,2 % pientaloissa.
Miten alue Ylämylly vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Liperi: 4 / 14. Korkeakoulutetut: 36,6 %, keski-ikä: 40,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·80140Noljakka (Joensuu)
  • ·83460Harinjärvi
  • ·83140Puromäki
  • ·80510Onttola-Kunnasniemi (Kontiolahti)
  • ·83150Roukalahti
  • ·83130Salokylä
  • ·80110Joensuu Keskus Eteläinen (Joensuu)
  • ·83450Vaivio
  • ·80220Penttilä (Joensuu)
  • ·80130Kanervala (Joensuu)
  • ·80330Reijola (Joensuu)
  • ·83160Tutjunniemi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet610. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet319. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Liperi4. · 14 alueesta

Muut alueet: Liperi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Liperi
#AlueArvo
1.Harinjärvi8346030 216 €+20,4 %
2.Käsämä8343028 419 €+15,4 %
3.Vaivio8345028 197 €+20,8 %
4.Salokylä8313027 151 €+11,4 %
5.Ahonkylä8348024 785 €+27,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
17130Vesivehmaa

Asikkala

Mediaanitulot
28 187 €
Väkiluku
805
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
92260Kopsa

Raahe

Mediaanitulot
28 188 €
Väkiluku
258
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
57510Laitaatsilta

Savonlinna

Mediaanitulot
28 178 €
Väkiluku
450
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
81235Lehtoi

Kontiolahti

Mediaanitulot
28 176 €
Väkiluku
252
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Joensuu|Muuttajalle

Joensuun parhaat asuinalueet 2026

Joensuun parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Liperi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle