Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Salla/98970
Vertaa

Onkamojärvi

98970·Salla
16 × 15 km

Postinumeroalueella Onkamojärvi (98970), Salla, asuu 64 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 947 €, asukkaiden keski-ikä on 62,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 1,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 46,8 %. Alueen asunnoista 97,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/14 (Salla)Väkiluku: sija 8/14 (Salla)
Väkiluku
64-1,5 %(5v)
Mediaanitulot
23 947 €+46,8 %(5v)
Keski-ikä
62,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,6 %+3,6 %(5v)
Omistusasunnot
94,7 %
Vuokra: 5,3 %
Lapsiperheet
2,6 %
Yksinasuvat
44,7 %
Työttömyysaste
20,0 %-9,0 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,7 %
65 vuotta täyttäneet: 48,4 %

Tunnusluvut

Alueen Onkamojärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku64-1,5 %
Mediaanitulot23 947 €+46,8 %
Keski-ikä62,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut28,6 %+3,6 %
Työttömyysaste20,0 %-9,0 %
Omistusasunnot94,7 %-
Lapsiperheet2,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,7 %
Vuokra5,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet2,6 %
Yksinasuvat44,7 %
Muut taloudet52,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Onkamojärvi

Mitkä ovat alueen Onkamojärvi (98970) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 947 €. Muutos 5 vuodessa: +46,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Onkamojärvi (98970) on?
64 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,5 %.
Millaista asuminen alueella Onkamojärvi on?
Kotitalouksista 94,7 % asuu omistusasunnossa ja 5,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,8 % pientaloissa.
Miten alue Onkamojärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Salla: 6 / 14. Korkeakoulutetut: 28,6 %, keski-ikä: 62,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·98920Kelloselkä
  • ·98980Kallunki - Niemelä
  • ·98995Hautajärvi
  • ·98930Kotalankylä
  • ·98770Aholanvaara
  • ·98900Salla Keskus
  • ·98950Saija
  • ·93900Oulangan kansallispuisto (Kuusamo)
  • ·98760Hirvasvaara - Paloperä
  • ·98660Salmivaara
  • ·98780Maaninkavaara (Posio)
  • ·93830Rukatunturi (Kuusamo)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 908. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 768. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Salla6. · 14 alueesta

Muut alueet: Salla

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Salla
#AlueArvo
1.Naruska9896026 868 €+55,7 %
2.Pahkakumpu9862026 076 €+89,0 %
3.Saija9895025 401 €+23,2 %
4.Kelloselkä9892025 162 €+35,4 %
5.Kotalankylä9893024 696 €+37,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
52620Kuitula

Hirvensalmi

Mediaanitulot
23 945 €
Väkiluku
83
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
50100Mikkeli Keskus

Mikkeli

Mediaanitulot
23 944 €
Väkiluku
9 797
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
62640Savonkylä

Lappajärvi

Mediaanitulot
23 944 €
Väkiluku
99
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
18150Jyränkö

Heinola

Mediaanitulot
23 943 €
Väkiluku
2 155
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Salla: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle