Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Salla/98995
Vertaa

Hautajärvi

98995·Salla
34 × 23 km

Postinumeroalueella Hautajärvi (98995), Salla, asuu 190 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 655 €, asukkaiden keski-ikä on 59,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 11,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,6 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 26,0 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 3,9 prosenttiyksikköä. Väkiluku on pienentynyt 9,1 % viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 10/14 (Salla)Väkiluku: sija 3/14 (Salla)
Väkiluku
190-9,1 %(5v)
Mediaanitulot
21 655 €+26,0 %(5v)
Keski-ikä
59,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
11,9 %+3,9 %(5v)
Omistusasunnot
89,6 %
Vuokra: 6,6 %
Lapsiperheet
2,8 %
Yksinasuvat
40,6 %
Työttömyysaste
22,9 %-6,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,8 %
65 vuotta täyttäneet: 47,4 %

Tunnusluvut

Alueen Hautajärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku190-9,1 %
Mediaanitulot21 655 €+26,0 %
Keski-ikä59,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut11,9 %+3,9 %
Työttömyysaste22,9 %-6,3 %
Omistusasunnot89,6 %-
Lapsiperheet2,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,6 %
Vuokra6,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo95,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet2,8 %
Yksinasuvat40,6 %
Muut taloudet56,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Hautajärvi

Mitkä ovat alueen Hautajärvi (98995) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 655 €. Muutos 5 vuodessa: +26,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hautajärvi (98995) on?
190 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,1 %.
Millaista asuminen alueella Hautajärvi on?
Kotitalouksista 89,6 % asuu omistusasunnossa ja 6,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 95,5 % pientaloissa.
Miten alue Hautajärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Salla: 10 / 14. Korkeakoulutetut: 11,9 %, keski-ikä: 59,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·98980Kallunki - Niemelä
  • ·98970Onkamojärvi
  • ·93830Rukatunturi (Kuusamo)
  • ·93900Oulangan kansallispuisto (Kuusamo)
  • ·98770Aholanvaara
  • ·98920Kelloselkä
  • ·93600Kuusamo (Kuusamo)
  • ·98930Kotalankylä
  • ·93800Muojärvi (Kuusamo)
  • ·97925Tolva (Posio)
  • ·98760Hirvasvaara - Paloperä
  • ·98780Maaninkavaara (Posio)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 575. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 107. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Salla10. · 14 alueesta

Muut alueet: Salla

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Salla
#AlueArvo
1.Naruska9896026 868 €+55,7 %
2.Pahkakumpu9862026 076 €+89,0 %
3.Saija9895025 401 €+23,2 %
4.Kelloselkä9892025 162 €+35,4 %
5.Kotalankylä9893024 696 €+37,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
28190Pormestarinluoto

Pori

Mediaanitulot
21 657 €
Väkiluku
3 657
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
58175Enonkoski Keskus

Enonkoski

Mediaanitulot
21 664 €
Väkiluku
754
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
95260Tainionjoki

Simo

Mediaanitulot
21 646 €
Väkiluku
48
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
81420Tyrjänsaari

Ilomantsi

Mediaanitulot
21 645 €
Väkiluku
59
Keski-ikä
62,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Salla: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle